Vince Cable, politik, ki vidi krizo po brexitu

Profil: Britanci za odhod iz EU niso glasovali zato, da bi bili revnejši.

Objavljeno
14. julij 2017 18.57
Andrej Kotar
Andrej Kotar

Britanski ekonomist in najverjetnejši naslednji vodja britanskih liberalnih demokratov napoveduje, da Veliko Britanijo čaka nova gospodarska kriza, zaradi katere bodo ljudje začeli drugače razmišljati o odnosu med Veliko Britanijo in EU ter bodo pripravljeni podpreti stranke, ki nasprotujejo brexitu.

Angleški politik in ekonomist Vince Cable je študiral na univerzah v Cambridgeu in Glasgowu, kjer je doktoriral iz ekonomije, kmalu potem pa postal ekonomski svetovalec kenijske vlade. V sedemdesetih letih je nekaj časa svetoval britanskemu gospodarskemu ministru in generalnemu sekretarju skupnosti Commonwealth, krajši čas tudi britansko-nizozemski naftni družbi Shell. Cable je bil politično dejaven že med študijem, v britanski parlament pa se mu je uspelo prebiti leta 1997, ko je postal poslanec liberalnih demokratov.

Vse od takrat sedi v britanskem parlamentu (poslanski sedež je izgubil samo za dve leti med letoma 2015 in 2017), med letoma 2010 in 2015 je opravljal tudi naloge ministra za gospodarstvo v vladi konservativca Davida Camerona, potem ko so liberalni demokrati vstopili v koalicijo s konservativno stranko.

Na lanskem referendumu o izstopu Velike Britanije iz Evropske unije so se Cablovi liberalni demokrati zavzemali za to, da država ostane v Evropski uniji. Cablu, ki je trenutno edini kandidat za naslednjega vodjo britanskih liberalnih demokratov (tega bodo v stranki izbrali septembra letos), nekateri še vedno priznavajo, da je pred letom 2008 kot vrhunski strokovnjak za gospodarstvo predvidel globalno finančno krizo in opozarjal na njene posledice, še preden se je kriza začela.

Cable je prejšnji teden v nekem intervjuju izjavil, da Veliko Britanijo čaka nova gospodarska kriza, zaradi katere bi kmalu lahko postale bolj priljubljene stranke, ki nasprotujejo brexitu. Prepričan je, da gospodarske posledice brexita sicer ne bodo tako usodne, kakor je bila globalna finančna kriza leta 2008, saj so banke zdaj močnejše, kakor so bile takrat, vendar kljub temu meni, da bodo ljudje zaradi gospodarskih težav začeli resno razmišljati o tem, ali bi morala njihova država res izstopiti iz Evropske unije ter se odpovedati skupnemu trgu in davčni uniji.

Po njegovem mnenju ljudje niso glasovali za to, da bi bili revni, in ko bodo ugotovili, da se jim bo godilo slabše, če ne bodo uživali ugodnosti skupnega trga, bodo o tem vprašanju gotovo začeli razmišljati drugače. Cable trdi, da bo takrat njegova stranka izkoristila razmere in predlagala nov referendum, na katerem bi britanski volivci odločali o tem, ali so pripravljeni sprejeti končni rezultat pogajanj o brexitu med Veliko Britanijo in Evropsko unijo.