Vizija države za prihodnost

Nadgrajena različica: Slovenija je končno poslala v Bruselj strategijo pametne specializacije.

Objavljeno
15. julij 2015 20.01
Laboratorij za preiskave krvi v Kliničnem centru Ljubljana, 02.Oktober2014
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana – Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK) je strategijo pametne specializacije (SPS) že poslala v Bruselj, danes so o njej govorili na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Zahtevajo ustanovitev neodvisne tehnološke agencije.

SPS je izjemno pomemben dokument, ki naj predstavlja strateško vizijo Slovenije v naslednjih letih in je kot takšen tudi prioriteta naše vlade. Danes so o strategiji razpravljali še na upravnem odboru GZS. Končna potrditev strategije je zelo zaželena, saj je od nje odvisno tudi 750 milijonov evrov razvojnih naložb na leto; pomembna je zlasti za raziskovalne projekte, ki jih ni mogoče razpisati, dokler dokument ni potrjen.

Alenka Smerkolj, ministrica za razvoj, strateške projekte in kohezijo, je na seji UO GZS poudarila, da bo strategija strateško usmerjena v trajnostne tehnologije in storitve za zdravo življenje, ki naj Slovenijo umestijo kot zeleno, aktivno, zdravo in digitalno regijo z vrhunskimi pogoji za ustvarjanje in inoviranje, usmerjeno v razvoj srednje in visoko tehnoloških rešitev na nišnih področjih. Ključni cilji pa so seveda dvig dodane vrednosti na zaposlenega, izvoz visoko tehnološko intenzivnih proizvodov ter storitev z visokim deležem znanja ter dvig podjetniške aktivnosti. Cilji so razdelani za devet prioritet, na teh področjih pa želi Slovenija preiti od sledilke v soustvarjalko globalnih trendov.

V razpravi so člani UO GZS med drugim opozorili, da ima gospodarstvo relativno majhen vpliv na porabo in sredstev, zlasti ko gre za financiranje razvoja. Zato so se zavzeli, da morata biti končni cilj SPS dvig deleža srednje visoko in visoko tehnoloških produktov in storitev na globalnem trgu ter s tem povezana mednarodna konkurenčnost našega gospodarstva. Gospodarstvo pa tudi zahteva oblikovanje Razvojno inovacijske agencije, ki bo kot neodvisna institucija sposobna vsebinsko koordinirati SPS.