Vlada o SDH kljub nasprotovanju Desusa

Upokojence, ki zahtevajo samostojen Kad, bo prepričevala še premierka.

Objavljeno
04. december 2013 19.42
Slovenija, Ljubljana, 19.01.2012 - Seja izvrssnega odbora DeSUS, na kateri so odloccali o koalicijskih pogajanjih z desnosredinskimi strankami.Na sliki Franc JURSSA. Foto: Leon VIDIC/DELO
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Čeprav zakon o Slovenskem državnem holdingu (SDH) še ni usklajen z Desusom in upokojensko zvezo, naj bi ga vlada danes vendarle obravnavala. Različne poglede naj bi poskušala na petkovem sestanku z Desusom in upokojenci premagati premierka Alenka Bratušek.

Jabolko spora med ministrom za finance Urošem Čuferjem, ki je omenjeni zakon predlagal, in upokojensko stranjo je vprašanje usode Kapitalske družbe (Kad). Predlog zakona, ki ga je po vseh usklajevanjih ministrstvo za finance objavilo ta teden, sicer predvideva ohranitev Kada kot samostojne osebe. Kad bi imel tudi nadzorni svet, kjer bi dve od šestih mest pripadli predstavnikom pokojninske blagajne, vendar bi njegove naložbe upravljal SDH. Čufer naj bi pri tem vztrajal predvsem zaradi učinkovitejše izpeljave privatizacije.

Upokojenci na okopih

A Desus in Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) se s tem ne strinjajo. Zahtevajo, da Kad znotraj holdinga ohrani tak položaj, kakršnega predvideva sedanji zakon: Da ima Kad šestčlanski nadzorni svet, pri čemer sta dva predstavnika iz vrst upokojencev, in da ima svojo upravo. In še, da desetino kupnin od državnega premoženja nameni za pokojnine.

»Predlagani zakon ni koalicijsko usklajen. Če bodo sprejeti naši pogoji, bomo zakon podprli, sicer ne,« je povedal vodja poslanske skupine Desus Franc Jurša. »Želimo, da ureditev glede Kada ostane takšna, kakršna je po sedanjem zakonu, in da se sredstva postopno preusmerijo v demografski sklad,« je dejala Ana Bilbija iz Zdusa.

Vse pod eno streho

Novela o SDH predvideva, da se bo Slovenska odškodninska družba preoblikovala v holding, ki bo nato združil upravljanje neposrednih in posrednih državnih deležev pod isto streho, vendar SDH ne bo lastnik državnih deležev. SDH bo imel petčlanski nadzorni svet, ki ga bo na predlog vlade imenoval državni zbor (DZ). SDH bo vodila tričlanska uprava, ki bo izbrana z mednarodnim razpisom ali prek kadrovske agencije. Poleg tega bo organ SDH tudi ekonomsko-socialni strokovni odbor, v katerem bo sedem sindikalnih predstavnikov.

Predlog zakona še predvideva, da bo ministrstvo za finance v treh mesecih po uveljavitvi zakona pripravilo strategijo upravljanja, ki bo državne naložbe razdelila na strateške (država ima vsaj 50-odstotni delež), pomembne (vsaj 25 odstotkov) in portfeljske, s katerimi bo SDH lahko prosto razpolagal. Strategijo že pripravlja Sod, neuradno pa je mogoče slišati, da naj bi med strateške naložbe, denimo, uvrstili energetske družbe, Luko Koper, Slovenske železnice, Pošto Slovenije ..., med pomembne pa, na primer, Krko.

Večji nadzor

Nove zakonske rešitve sicer pomembno zaostrujejo odgovornost organov upravljanja SDH, vnašajo določila za preprečevanje korupcije, nedovoljenih vplivov in nasprotja interesov. SDH naj bi imel celo svojega pooblaščenca za skladnost poslovanja in integriteto, ki bo skupaj s člani uprave in nadzornega sveta moral svoje premoženje prijaviti protikorupcijski komisiji. SDH bo nadziralo tudi računsko sodišče.

Zamujeno leto

Strokovnjak za korporativno pravo dr. Borut Bratina ugotavlja, da je leto dni, ki ga je vlada porabila za prenovo zakona izgubljen čas: »Ne verjamem, da bo zgolj zaradi holdinga upravljanje boljše. Na koncu je vse odvisno do ljudi.« Samostojnost Kada, ki jo zahtevajo upokojenci, pa po njegovem mnenju za državljane ne prinaša dodane vrednosti. »Gre za politični prestiž. To ne bo izboljšalo upravljanja naložb,« pravi Bratina. Dodaja, da je prav, da SDH upravlja vse državne naložbe.

Gospodarska zbornica Slovenije meni, da je predlog zakona »sprejemljiv kompromis«. Glede obveznosti razkrivanja informacij podjetij v pretežni državni lasti, pa pričakuje, da se bo to vprašanje uredilo v okviru sprememb zakona o dostopu do informacij javnega značaja, ki to širitev zavezancev predvideva.

V SDS, kjer so prejšnji teden zahtevali sklic izredne seje DZ o upravljanju državnega premoženja, objavljene novele zakona niso hoteli komentirati. Poslanec SDS Marko Pogačnik pravi, da bodo počakali, da zakon pride v DZ.