Vlada obdržala »mehko« obliko davčnih blagajn

Davčne blagajne bodo morali postopno  uporabljati vsi ponudniki blaga in storitev, a ne takšne, kot na Hrvaškem.

Objavljeno
05. december 2013 13.58
Seja vlade,Ljubljana Slovenija 09.05.2013
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Sedanji sistem davčnih blagajn naj ostane, je danes sklenila vlada Alenke Bratušek, a postopno jih bodo morali uporabljati  vsi ponudniki storitev: ministrstvo za finance bo določilo izjeme, ki bodo še smele kot račune uporablajti tako imenovane paragonske bloke. Miistrstvo za finance je dobilo nalogo, naj najpozneje marca prihodnje leto pripravi predpise, ki bodo uzakonili današnje odločitve vlade, je povedal minister Židan. Povedal je, da bodo morali zavezanci, ki bodo smeli še poslovati brez registrske blagajne, uporabljati drugačne paragonske bloke kakor zdaj: izdala jim jih bo davčna uprava in jih tudi označila.

Velja tudi za odvetnike in zdravnike

 »Četrtek bo dan D za davčne blagajne,« je v torek pred upravnim odborom gospodarske zbornice poročal minister za kmetijstvo Dejan Židan, ki je kot predsednik vladnega odbora za gospodarstvo, ki usklajuje dejavnosti proti sivi ekonomiji, tudi njen poročevalec o ukrepih na tem področju. Danes je povedal, da se je vlada odločila obdržati sedanji sistem, ki ga minister Židan opisuje kot kanadski model davčnih blagajn: to pomeni, da morajo biti registrske blagajne opremljene z računalniškimi programi za izdajanje in hranjenje računov, ki onemogočajo naknadno popravljanje podatkov.

Minister je posebej poudaril, da bodo morali davčne blagajne, za kakršne se je odločila vlada, uporabljati tudi odvetniki in zdravniki, saj ne bo izvzeta nobena dejavnost.

Zavezanci, ki morajo takšne blagajne uporablajti že zdaj, jih morajo še naprej, postopno pa jih bodo morali začeti uporablajti vsi ponudniki blaga in storitev, razen tistih, ki na leto izdajo le malo računov in bodo zato smeli ostati pri paragonskih blokih.

V nekaterih dejavnostih veliko več DDV

Na več vprašanj iz novinarskih klopi, kdo vse bo torej moral uporablajti »mehko« različico davčnih blagajn, je minister Židan odgovoril: »Obvezna bo uporaba blagajn za vse naše življenje, povsod, kjer plačujemo.«
Minister je danes že imel podatek o obračunih davka na dodano vrednost (DDV), ki so jih zavezanci oddali konec oktobra. Tokrat so prvič po 1. juliju, odkar veljajo nove prepovedi o posegih v podatke o dnevnem izkupičku, davčne obračune oddali mali zavezanci, ki poslujejo pretežno z gotovino, obračune DDV pa oddajajo na tri mesece. Po besedah ministra Židana so obračuni v nekaterih dejavnostih pokazali izredno velika povečanja obračunanega DDV: v restavracijah in gostilnah za 16 odstotkov, v strežbi za 39 odstotkov, v proizvodnji kruha, peciva in slaščic za 40 odstotkov, na tržnicah s tekstilom in obutvijo celo za 145 odstotkov ...

Vlada namerava prihodnje leto postopno omejiti plačila v gotovini. Zakon o preprečevanju pranja denarja dopušča plačila v gotovini do 15.000 evrov, tako da pravna oseba ali samostojni podjetniki za plačilo blaga v gotovini  ne sme sprejeti več kot toliko. Vlada namerava znesek najprej znižati na 5000 evrov, nazadnje na 1000 evrov.