Tujim družbam odpirajo vrata do iger na srečo

Na slovenskem trgu bodo smele po dopolnitvah zakona tuje družbe ponujati tudi spletni poker, za zdaj ni tako.

Objavljeno
29. julij 2016 20.28
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc

Ljubljana – Vlada je objavila novelo zakona o igrah na srečo, s katero namerava pomembno spremeniti ureditev na tem področju. Po njenih načrtih bo imela koncesijo za klasične igre na srečo le Loterija Slovenije, Športna loterija pa monopol pri stavah – zdaj zakon obe navaja kot trajni prirediteljici klasičnih iger. Predlog na splošno odpravlja omejitev, da smejo na slovenskem trgu igre na srečo prirejati le družbe, ki imajo sedež v državi. Ponudniki spletnih iger se bodo morali prek spleta povezati s finančno upravo.

Po predlogu sprememb in dopolnitev zakona o igrah na srečo, ki so zdaj med gradivi za obravnavo, bo vlada koncesijo za trajno prirejanje klasičnih iger na srečo z zakonom dodelila Loteriji Slovenije, koncesijo za prirejanje stav pa Športni loteriji. Stave tudi ne bodo več štele med klasične igre na srečo, tako kot zdaj. Vlada bo po uveljavitvi sprememb lahko podelila 15 koncesij za prirejanje posebnih iger na srečo v igralnici in 45 koncesij za prirejanje posebnih iger na srečo v igralnem salonu. Poleg tega bo podeljevala tudi koncesije za prirejanje posebnih iger na srečo po internetu oziroma po drugih telekomunikacijskih medijih.

Igrišče odpirajo tujim družbam

Predlog zakona odpravlja omejitev, da morajo imeti gospodarske družbe, ki se lahko potegujejo za koncesijo za prirejanje iger na srečo na slovenskem trgu, sedež v Sloveniji. »Takšna omejitev je v nasprotju s pravnim redom Evropske unije,« pojasnjujejo na ministrstvu za finance. Tudi igre na srečo po internetu oziroma drugih telekomunikacijskih medijih smeta v Sloveniji zdaj prodajati le prirediteljici klasičnih iger na srečo, torej obe loteriji, in koncesionarji, ki imajo sedež v Sloveniji, če pridobijo koncesije za prirejanje posebnih iger na srečo v igralnici. Taka ureditev je po mnenju evropske komisije neskladna s pravnim redom Evropske unije, poudarjajo na ministrstvu za finance, zato omejitev zdaj odpravljajo z uvedbo nove vrste koncesije za igre na srečo prek elektronskih medijev.

Infografika: Delo

Glede iger po spletu in po drugih telekomunikacijskih medijih predlagatelji pojasnjujejo, da bo v tej obliki po spremembah in dopolnitvah zakona dovoljeno prirejati klasične igre na srečo, posebne igre na srečo in stave. Klasične igre na srečo bo smela prek spleta prodajati Loterija Slovenije, stave Športna loterija, posebne igre na srečo pa gospodarske družbe s sedežem tako v Sloveniji kot v drugih članicah evropskega gospodarskega prostora: dodatni pogoj bo, da bodo ti prireditelji pridobili koncesije za prirejanje posebnih iger na srečo po elektronskih medijih. Pri teh koncesijah bodo veljala enaka merila kot pri posebnih igrah na srečo v igralnici.

Novost, ki jo predvidevajo spremembe in dopolnitve zakona o igrah na srečo, je tudi nadzor finančne uprave nad ponudniki iger prek elektronskih medijev: povezati se bodo morali v informacijski sistem finančne uprave in ji zagotoviti »bralni dostop do programov, podatkov in sistemskih zapisov«.

Športna loterija brez srečke

Stave bo smela po predlogu zakona torej na trgu prodajati le Športna loterija, ki bo zanje edina imela koncesijo. Ponudbo bo lahko razširila na nova področja, zakon pa bo določil, o čem igralci ne bodo smeli staviti: »Stave se ne smejo nanašati na domače politične dogodke in dogodke, ki so v nasprotju s prisilnimi predpisi, ustavno zagotovljenim varstvom človekove osebnosti, dostojanstva, zasebnosti in osebnih pravic ter varstvom osebnih podatkov.«

V Športni loteriji, ki posluje od leta 1995, so že analizirali učinke, ki jih bodo imele spremembe in dopolnitve zakona na njihovo družbo: »S potekom koncesij bomo morali opustiti klasične srečke, to sta Hitra in Olimpijska, ter elektronske srečke, to sta e-igra in Petica. Dve koncesiji potečeta konec leta 2018, dve pa v sredini 2021.« Športna loterija ima, tako kot Loterija Slovenije, posebno družbeno vlogo, saj je njena naloga zbirati denar za športne in humanitarne ustanove. Za leto 2015 je za koncesije plačala okoli 4,5 milijona evrov, glede na to, da bodo morali po novem zakonu nekatere igre opustiti, ko bo koncesija zanje potekla, pa predvidevajo: »Glede na delež, ki ga v naši ponudbi predstavljajo igre, ki jih ne bomo smeli več prirejati, lahko izpad koncesijskih sredstev ocenimo na okoli 620.000 evrov, kolikor so znašale koncesijske dajatve iz teh iger v letu 2015.«

Športna loterija zdaj igralcem ponuja stave na športne in virtualne dogodke ter številke, pri tem pa ugotavljajo, da zanimanje za športne stave ni v porastu. Na vprašanje, na katera področja bi bilo mogoče stave v Sloveniji razširiti, saj jim bo zakon to omogočil, odgovarjajo: »Omejitev dogodkov, na katere po predlogu zakona izrecno ne bomo smeli sprejemati stav, je precej majhna. Za razširitev nabora bomo povzeli nekaj dobrih praks, ki jih v svetu ponujajo primerljivi prireditelji. Za uveljavitev stav na novih področjih bo treba počakati, kako se bo odzval trg, bo pa šport še nekaj časa na prvem mestu, saj so zaradi narave igre, statistike, poznavanja ekip in igralcev v primerjavi z novimi oblikami, ki si bodo morale še zagotoviti igralno bazo, v bistveni prednosti.«

Infografika: Delo

Tujci še ne smejo ponujati pokra

Predlog zakona odpira vrata slovenskega trga iger na srečo tujim družbam s sedežem na območju Evropske unije oziroma širšega Evropskega gospodarskega prostora, če bodo pridobile koncesijo vlade.  V Športni loteriji predvidevajo, da bodo za koncesije zaprosili obstoječi mednarodni spletni prireditelji, ki danes ponujajo celoten nabor casino iger, spletni poker in druge.

V začetku julija sta dva tuja ponudnika spletnih iger na srečo PokerStars in Full Tilt slovenskim igralcem sporočila, da se  umikata iz Slovenije, vzrokov niso pojasnjevali. Pravo vprašanje je, ali sta tuja spletna ponudnika na slovenskem trgu sploh smela nastopati.

Po veljavni ureditvi smejo posebne igre na srečo, med katere šteje poker, v Sloveniji prirejati le gospodarske družbe, ki pridobijo koncesijo vlade, in sicer v igralnicah in igralnih salonih. Poleg tega smejo zdaj posebne igre na srečo v igralnici  prirejati le delniške družbe, ki ima sedež v Sloveniji. Na ministrstvu za finance pojasnujejo, da spremembe in dopolnitve zakona odpirajo vrata tudi tujim ponudnikom pokra: »Predlog omogoča, da bodo na slovenskem trgu posebne igre na srečo prek spleta, med katerimi je tudi spletni poker, lahko ponujale tudi družbe, ki nimajo sedeža v Sloveniji, če bodo pridobile koncesijo za prirejanje posebnih iger prek spleta. Po veljavni ureditvi družbam, ki nimajo koncesije za prirejanje spletnih iger na srečo, ne glede na to, kje imajo sedež, ni dovoljeno ponujati spletnega pokra na območju Slovenije.«

Podatki finančne uprave kažejo, da so bili bruto prihodki iz vseh iger na srečo lani 9,4 odstotka višji kot leto prej, dosegli so 302,5 milijona evrov : pretežni delež, 79,2odstotka,  izvira iz posebnih iger nas rečo, ki jih prirejajo igralnice in saloni.