Vlada poslala v Bruselj predlog za spremembo zavez NLB

Začetek prodaje bi odložili do konca 2018, v banko bi kot kompenzacijski ukrep vstopil upravljavski zastopnik. 

Objavljeno
21. december 2017 18.16
Miha Jenko, Peter Žerjavič, Bruselj
Miha Jenko, Peter Žerjavič, Bruselj

Ljubljana – Vlada je evropski komisiji poslala še uradni predlog za spremembo zavez o NLB; v njem predlaga odlog privatizacije banke in začetek prodajnega postopka do konca prihodnjega leta. S tem bi prodajo 75 odstotkov minus eno delnico naše največje banke končali v letu 2019.

Tak predlog, ki politično vročo privatizacijo NLB prenaša v roke prihodnje vlade, je nastal v pogajanjih z evropsko komisijo, prvič pa ga je omenil premier Miro Cerar prejšnji teden. Ob očitkih evropske komisije na račun korporativnega upravljanja v NLB zdaj Slovenija kot kompenzacijski ukrep predlaga imenovanje upravljavskega zastopnika, ki bi do prodaje upravljal z naložbo države v NLB.

Upravljavec, ki bi ga izbrali mednarodnem javnem razpisu, imenovala pa naj bi ga vlada po potrditvi evropske komisije in z vednostjo regulatorja, ECB, naj ne bi imel pristojnosti za izvedbo prodajnega postopka, tega naj bi še naprej v imenu in za račun države vodil SDH, pač pa bi lahko prevetril upravo in nadzorni svet banke.

Evropska komisija je, kot so za Delo zatrdili na ministrstvu za finance, »seznanjena, da ji bo po sprejetju na vladi posredovan formalni predlog za spremembo zavez. Ta korak po zagotovilih komisije predstavlja nov pravni okvir za nadaljevanje pogovorov o spremembi zaveze oziroma za nadaljnje odločitve komisije.«

To naj bi pomenilo, da Slovenija s 1. januarjem prihodnje leto ne bo v prekršku glede na že dane zaveze in da je očitno za Bruselj že preteklost dosedanja zaveza, po kateri bi morala naša država – zaradi neprodaje vsaj 50 odstotkov delnic NLB do konca letošnjega leta prodati – že imenovati zaupnika za prodajo mreže NLB na Balkanu, prav tako ni več na mizi predloga, po katerem bi NLB v zameno za obdržanje mreže plačala 360-milijonsko kazen.

Ministrica za finance Mateja Vraničar Erman je povedala, da bodo potrebna še dodatna pogajanja s komisijo glede NLB. »Zelo intenzivno se pripravljajo tudi dodatni ukrepi v zvezi z reševanjem problematike prenesenih deviznih vlog hrvaških varčevalcev«, premišljujejo pa tudi, kako zaščititi banko pred posledicami hrvaškega nespoštovanja mednarodnih pogodb.

Bruselj: Ocenili bomo slovenski predlog

Evropska komisija je prejela slovenski predlog glede spremembe zavez o prodaji NLB, zdaj jih bodo ocenili. Ponovili so, da je delna prodaja deleža NLB pomembna zaveza za zagotavljanje dolgoročne vzdržnosti banke, na podlagi katere so leta 2013 dovolili znatno državno pomoč NLB. Pojasnjujejo še, da so maja odobrili bolj postopno prodajo v dveh fazah, odgovornost držav članic pa je, da izpolnijo svoje zaveze. Slovenija bi po veljavnih zavezah do konca tega leta prodati 50 odstotkov NLB, prihodnje leto pa še 25 odstotkov minus eno delnico.