Vlada v sredo o plačah in prejemkih na DUTB

Vmesno poročilo MF po neuradnih informacijah ugotavlja, da v »slabi« banki ni bilo neskladij s predpisi

Objavljeno
17. oktober 2016 18.57
27.10.2011 Ljubljana, Slovenija. Marko Simoneti na skupscini Nove Ljubljanske banke - NLB.FOTO: JURE ERZEN/Delo
Miha Jenko
Miha Jenko

Ljubljana – V sredo bo več znano o usodi Marka Simonetija, predsednika upravnega odbora DUTB. Vlada se bo seznanila z vmesnim poročilom finančnega ministrstva o nadzoru in politiki prejemkov v slabi banki – in ob pozivih Desusa k Simonetijevemu odhodu je možnih več razpletov.

Simoneti je sicer napovedal možnost svojega odhoda že danes, na seji komisije DZ za nadzor javnih financ, ko je pozive naj odstopi, pokomentiral, češ če vlada upravnemu odboru DUTB ne zaupa več, ne želimo več opravljati svojega dela.

Vlada je sicer skupščina DUTB in lahko v skladu s svojimi pristojnostmi imenuje in razrešuje vodilne v »slabi« banki. Po naših neuradnih informacijah sicer vmesno poročilo ministrstva za finance, ki bo v sredo na vladi, po prejetih pojasnilih s strani DUTB ugotavlja, da pri izplačilih in prejemkih zaposlenih v DUTB ni bilo neskladij z obstoječimi predpisi – tudi v javnih izpostavljenih primerih Cimosa in finskega menedžerja Janneja Harjunpääja menda ne –, ministrstvo pa naj bi v prihodnje namenilo še več pozornosti podrobnejšemu poročanju s strani vodstva »slabe« banke.

Odločila bo SMC

V Desusu po objavi zvočnih zapisov, ki razkrivajo razpravo na upravnem odboru DUTB in Simonetijeve kreativne predloge za nagrajevanje nekaterih ključnih kadrov v slabi banki, zahtevajo njegov odhod, podpore nima tudi v SD, tako da bo na koncu odločilna beseda ministrov SMC in premierja Cerarja. Slednji se po naših informacijah ne ogreva, da bi o morebitni Simonetijevi razrešitvi glasovali že v sredo, počakali naj bi vsaj na objavo končnega poročila.

Na MF so že junija zahtevali poročilo vodstva DUTB o implementaciji politike prejemkov, takrat so tudi pregledali pogodbe članov UO, ki so bile menda skladne z uveljavljeno vladno politiko. Kar zadeva prejemke drugih zaposlenih na »slabi banki«, pa vlada nanje nima formalnega in neposrednega vpliva, saj jih določa DUTB sama, na podlagi internih aktov, ki jih sprejme upravni odbor. Tega sestavljajo neizvršni direktorji Janez Širovnik, Juan Barba Silvela in Marko Simoneti, ki je hkrati predsednik UO, in trije izvršni direktorji (Imre Balogh, Janez Škrubej in Aleš Koršič)

Eden bolj zanimivih prejemkov je t. i. dodatek za lojalnost, ki je po obrazložitvi DUTB namenjen ohranitvi ključnih kadrov in naj bi bil izplačan šele v letu 2017, in sicer v dveh obrokih, predstavljal pa naj bi približno dva odstotka stroškov v letni masi plač.

Po naših neuradnih informacijah vmesno poročilo ugotavlja, da je obrazložitev primerna. Kar zadeva prejemke poslovodstev v družbah, ki so v lasti DUTB, pa je bilo že v preteklosti več pobud za spremembo Lahovnikovega zakona, s katerimi se je strinjalo tudi gospodarsko ministrstvo in napovedalo, da bo pripravilo novelo omenjenega zakona.