Vrednotnice že obvezne za nove ponudnike, za druge od julija

Osebno dopolnilno delo: Obvezna priglasitev del in vrednotnica, določena zgornja meja polletnih dohodkov.

Objavljeno
02. januar 2015 20.03
Slovenija, Maribor, 18.1.2012 - cistilke v ogledalu foto:Tadej Regent/Delo
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc
Ljubljana – Za osebno dopolnilno delo veljajo od 1. januarja omejitve, ki jih urejata novi zakon o preprečevanju dela na črno in pravilnik o tej obliki dela, pri kateri je zdaj obvezna vrednotnica za socialne prispevke. Zanjo mora poskrbeti bodisi naročnik dela bodisi izvajalec.

Tri temeljne zahteve iz nove zakonske ureditve osebnega dopolnilnega dela so priglasitev dopolnilnega dela pri agenciji za javnopravne evidence in storitve (Ajpes), vrednotnica za devet evrov socialnih prispevkov in omejitev dohodkov iz tega vira na tri povprečne mesečne neto plače iz preteklega koledarskega leta. Poleg tega zakon in pravilnik naštevata, katere storitve je sploh mogoče opravljati kot dopolnilno delo.

Na Ajpesovi spletni strani je dosegljiv javni seznam izvajalcev osebnega dopolnilnega dela. Za osebe, ki so ga pred 1. januarjem 2015 že opravljale po »starem« zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, velja do 30. junija prehodno obdobje: do tega datuma se morajo zanj znova priglasiti, če ga nameravajo opravljati še naprej. Kot pojasnjuje finančna uprava (Furs), zanje do polletja še velja stari seznam del: »Do ponovne priglasitve lahko osebno dopolnilno delo opravljajo pod pogoji in na način, veljaven na dan 31. decembra 2014. Za legalno opravljanje teh del pa v tem času ni potrebna vrednotnica oziroma plačilo prispevkov.«

Izvajalci osebnega dopolnilnega dela bodo finančni upravi poročali dvakrat na leto: do 10. julija za prvo polletje in do 10. januarja novega leta za drugo polletje. Osnova za njihova poročila bodo prihodki po izdanih računih. Za to skupino zavezancev ne bodo veljala pravila o vezani knjigi računov, ki bo sicer obvezna od začetka februarja.

Dohodki iz osebnega dopolnilnega dela bodo šteli za vir dohodnine kot dohodki iz drugega pogodbenega razmerja, pri katerih zavezancih plačajo 25-odstotno akontacijo dohodnine. Imeli bodo pravico uveljaviti desetodstotne normirane ali dejanske stroške.