VZMD Banki Slovenije očita izbiro neustreznega cenilca

Mali delničarji odpirajo novo fronto proti Banki Slovenije.

Objavljeno
13. marec 2015 20.27
Slovenija, Ljubljana, 01.Oktober2012, Banka Slovenije. Foto: Igor Zaplatil/Delo
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Medtem ko so poslanci včeraj na izredni seji o sanaciji bank ter problemu izbrisov podrejenih obveznic in delnic soglasno priporočili Banki Slovenije, naj podrobno prestavi metodologijo stresnih testov, so mali vlagatelji proti centralni banki odprli novo fronto. Očitajo ji, da ocenjena likvidacijska vrednost bank ni bila zakonita podlaga za izdajo odredb o izrednih ukrepih in izbris.

V vseslovenskem združenju malih delničarjev (VZMD) ugotavljajo, da je Banka Slovenije ocene likvidacijskih vrednosti bank, ki jih je država kasneje podržavila, naročila pri družbah Deloitte svetovanje in Ernst&Young svetovanje, ki pa nista ne revizijski hiši ne neodvisna cenilca podjetij, kar bi po razlagi VZMD morala biti. V združenju se pri tem sklicujejo tako na Zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank kot na zakon o revidiranju, po katerem mora biti pooblaščeni ocenjevalec fizična oseba s strokovnim znanjem za ocenjevanje podjetij. Ker omenjeni družbi nista revizorja ne moreta biti neodvisna cenilca, kot to zahteva zakon o bančništvu, pravijo v VZMD.

Njihov odvetnik Miha Kunič opozarja, da mora revizor delati po mednarodnih računovodskih standardih, svetovalno podjetje pa ne. »To pomeni, da smo denar v banke vložili po oceni svetovalcev in ne revizorjev, ki upoštevajo mednarodne računovodske standarde,« je dejal.

Meni, da bi Banka Slovenije morala dokazati, da so delali po mednarodnih računovodskih standardih, saj da to iz odločb o izrednih ukrepih ne izhaja. Na Banki Slovenije očitke zavračajo in pravijo, da zakon ne zahteva pooblaščenega ocenjevalca, kot ga opredeljuje zakon o revidiranju, ampak neodvisnega cenilca, ki pa je lahko fizična ali pravna oseba z ustreznimi znanji.

Zakon o bančništvu res določa, da ocene vrednosti sredstev banke izdela neodvisni cenilec, ki pa je po uredbi o izvajanju ukrepov za krepitev stabilnosti bank oseba s potrebnimi kvalifikacijami in znanjem za izvajanje cenitev posamezne vrste premoženja, ocene pa morajo biti pripravljene v skladu z mednarodnimi standardi ocenjevanja vrednosti.