Za izpolnjevanje položnice nam lahko tudi zaračunajo

Pri plačilih imajo potrošniki največ težav z vpisom reference in izbiro kode namena.

Objavljeno
02. avgust 2013 18.51
Milka Bizovičar, gospodarstvo, Andrej Motl
Milka Bizovičar, gospodarstvo, Andrej Motl
Če imamo na banki ali pošti težave pri izpolnjevanju obrazca, s katerim hočemo nakazati denar oziroma plačati račun, za pomoč ponavadi zaprosimo uslužbence. Na poštnih okencih od uvedbe obrazca UPN to ni vselej brezplačno.

Na Pošti Slovenije pravijo, da strankam, ki se ne znajdejo dobro pri izpolnjevanju plačilnega naloga, posredujejo zloženko z navodili in jim ustrezno svetujejo. Nadomestilo zaračunajo, če obrazca same nočejo ali ne zmorejo izpolniti. Stranka mora za vpis podatkov na obrazec, ki ga namesto nje opravi uslužbenec, plačati nadomestilo v višini 0,36 evra. Skoraj še enkrat več, 0,71 evra, pa mora odšteti, če po opravljenem vpisu nalog hoče plačati drugje, na primer na banki ali bankomatu.

Potrošniki, ki imajo pri nakazovanju sredstev radi neposreden stik, položnice pogosto plačujejo tudi na bankah. Na NLB in NKBM pravijo, da strankam nadomestila za izpolnitev plačilnega obrazca (naloga UPN) ne zaračunavajo. Boštjan Krisper iz Zveze potrošnikov Slovenije meni, da lahko potrošniki pri izpolnjevanju plačilnih nalogov na bančnih ali poštnih okencih upravičeno pričakujejo pomoč zaposlenih, ukrep Pošte Slovenije pa uvršča v širši trend izumljanja storitev, katerih cilj je predvsem povečevanje zaslužka ponudnikov. Uvedba takšnih storitev včasih najbolj prizadene socialno najbolj ogrožene potrošnike.

Po Krisperjevih besedah imajo posebej slabše funkcionalno pismeni potrošniki z izpolnjevanjem plačilnih nalogov še vedno lahko precej težav, čeprav je uvedba enotnega obrazca UPN ta postopek nekoliko poenostavila. S problemi pri opravljanju nakazil se pri plačilih soočajo tudi uporabniki spletnih bank. Pri NLB pravijo, da imajo težave posebej novi in starejši uporabniki, najbolj pogosto takrat, kadar morajo na izdanem računu najti ustrezne podatke za vnos v obrazec.

Kako izpolnimo referenco

Na UniCredit Bank so povedali, da se uporabnikom njihove spletne banke pri vpisovanju podatkov največ vprašanj poraja pri nakazilih davčni upravi in pri nakazilih na bančne račune drugih fizičnih oseb. Največ težav pa imajo z vpisom sklica oziroma reference. Kakšna so njihova priporočila za njen vnos v različnih primerih?

Predpostavimo, da nam prejemnik plačila posreduje popolne podatke o referenci s predpono SI, ki se glasi 00-654321-123. V tem primeru števili 00 uporabimo kot model – to pomeni, da v prva štiri okenca reference vpišemo SI00 –, v polje referenca pa vpišemo preostanek podatka, torej 654321-123. Če podatki vsebujejo vezaje, nanje pri vpisu ne smemo pozabiti. Predpono SI navedemo, kadar gre za plačila v Sloveniji, če je plačilo čezmejno, v države, ki se uvrščajo v enotno območje plačil (SEPA), namesto SI navedemo RF.

Če nam prejemnik posreduje samo drugi del reference (654321-123), v polje, namenjeno zapisu modela, prav tako vpišemo 00. Če pa nimamo na voljo nobenega podatka o referenci, kar je običajno pri nakazilih na račune fizičnih oseb, na banki priporočajo, da vpišemo model 99 – torej če nakazujemo denar nekomu v Slovenijo, v prva štiri okenca napišemo: SI99. Polje, namenjeno zapisu reference, pa pustimo prazno. Zapisano velja tako za plačila prek spletne banke kot tudi za izpolnjevanje papirnatih obrazcev.

Pomemben je namen nakazila

Na bankah pravijo, da imajo stranke težave tudi z izbiro ustrezne kode namena. Potrošnikom, ki jim prejemnik plačila te kode ni posredoval, na NLB svetujejo, da pri izpolnjevanju obrazca izberejo kodo namena, ki vsebinsko najbolj ustreza namenu plačila. Enako velja pri nakazilih fizičnim osebam. Seznam kod lahko posameznik med drugim pridobi tudi na spletnih straneh banke.

Na Banki Koper navajajo nekaj najpogostejših kod namenov. Za plačilo najemnine na primer izberemo RENT, za polog sredstev na račun CASH, za plačilo obroka pri nakupih na obroke INSM. Za nakazila davčni upravi navedemo ESTX za plačila, povezana z davki na nepremičnine, medtem ko za dohodnino, davek od dohodka iz kapitala ali iz oddajanja premoženja v najem pa TAXS. Če plačujemo zavarovalno premijo, izberemo INSU, za plačilo mesečne anuitete za posojilo ANNI, za stanovanjsko posojilo pa HLRP.

V navodilih Združenja bank Slovenije za ročno izpolnjevanje obrazca UPN je sicer navedeno, da je treba uporabiti pisalo temne barve, črno ali modro. Pomembno je, da pišemo z velikimi črkami in da v vsako okence napišemo samo eno številko ali črko. Polja izpolnjujemo tako, da začnemo pisati na levi, le znesek se vedno zapiše poravnano desno, z decimalno vejico in centi.