Za menjavo najpomembnejši »dvosmerniki«

Po podatkih statističnega urada so bila leta 2012 za blagovno menjavo najpomembnejša podjetja, ki so hkrati izvažala in uvažala.

Objavljeno
29. maj 2014 11.04
Posodobljeno
29. maj 2014 11.33
Statistični urad RS,Ljubljana Slovenija 31.07.2013
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Ljubljana – Podjetja, ki pri blagovni menjavi Slovenije s tujino trgujejo v obeh smereh, torej hkrati kot izvozniki in  uvozniki, so v letu 2012 ustvarila 97,6 odstotka izvoza in 89 odstotkov uvoza, so sporočili iz Statističnega urada Republike Slovenije.

S tujino trgovalo skoraj 65.000 podjetij

V letu 2012 je trgovalo s tujino 19.714 slovenskih izvoznikov in 43.846 slovenskih uvoznikov, kažejo podatki državnega statističnega urada: »Med izvozniki so bila najštevilnejša podjetja, ki so bila hkrati tudi uvozniki – takih je bilo 63,5 odstotka. Med uvozniki so bila največ podjeij, ki so samo uvažala, in sicer 71,4 odstotka. Pretežni del vrednosti celotne blagovne menjave Slovenije s tujino so ustvarila podjetja, ki so izvažala in uvažala. Ta podjetja so ustvarila 97,6 odstotka vrednosti celotnega blagovnega izvoza in 89 odstotkov vrednosti celotnega blagovnega uvoza Slovenije.«

Po podatkih statističnega urada so med podjetji, ki so hkrati uvažala in izvažala, največjo vrednost izvoza ustvarila podjetja, ki so spadala v področje predelovalne dejavnosti: ta so ustvarila 67,5 odstotka celotnega izvoza. Največjo vrednost uvoza med temi podjetji pa so ustvarila podjetja s področja dejavnosti trgovina s 40,3 odstotka celotnega uvoza) in s področja predelovalne dejavnosti s 36,5 odstotka celotnega uvoza.

Presežek pri menjavi iz predelovalne dejavnosti

Presežek v blagovni menjavi Slovenije s tujino so ustvarila večinoma podjetja s področja predelovalne dejavnosti, primanjkljaj pa podjetja s področja dejavnosti trgovin, ugotavljajo statistiki. Pri trgovanju z državami članicami EU je Slovenija leta 2012 ustvarila za 2,3 milijarde evrov primanjkljaja, pri trgovanju z državami nečlanicami Evropske unije pa 1,3 milijarde evrov presežka: »Celoten primanjkljaj v blagovni menjavi Slovenije s tujino je leta 2012 tako znašal eno milijardo evrov.«

Presežek v blagovni menjavi Slovenije s tujino so predlanskim ustvarila večinoma podjetja s področja predelovalne dejavnosti: njihov presežek je pri trgovanju z državami članicami EU znašal 4,1 milijarde evrov, pri trgovanju z državami nečlanicami pa 1,9 milijarde evrov. Primanjkljaj v blagovni menjavi so ustvarila pretežno podjetja s področja trgovinske dejavnosti, predvsem pri trgovanju z državami članicami EU.

Le nekaj odstotkov podjetij doseže velik delež uvoza in izvoza

Po podatkih statističnega urada je 50 največjih izvoznikov leta 2012 ustvarilo približno polovico vrednosti celotnega izvoza, 50 največjih uvoznikov pa približno 40 odstotkov vrednosti celotnega uvoza: »Če podjetja razvrstimo po vrednosti njihovega trgovanja s tujino, vidimo, da je bila blagovna menjava Slovenije s tujino v letu 2012, podobno kot v letu 2011, skoncentrirana pri majhnem številu največjih izvoznikov oziroma uvoznikov.«

Na izvozni strani je večino blagovne menjave, 91,5 odstotka vrednosti celotnega izvoza, ustvarilo tisoč največjih izvoznikov ali 5,1 odstotka vseh podjetij, ki so izvažala.

Pri uvozu je bila blagovna menjava nekoliko manj zgoščena kot pri izvozu: petdeset največjih uvoznikov je ustvarilo 39,4 odstotka vrednosti celotnega uvoza, sto največjih uvoznikov pa 49,7 odstotka celotnega uvoza.«

Tako kot pri izvozu je tudi pri uvozu večino blagovne menjave ustvarilo tisoč največjih uvoznikov: 83,5 odstotka celotnega uvoza je namreč ustvarilo tisoč največjih uvoznikov ali le 2,3 odstotka vseh podjetij, ki so uvažala, poroča državni statistični urad.