Za SID PKZ se menda ozirajo tudi v Savi Re

Za kreditno zavarovalnico SID banke naj bi si želeli domačega kupca.

Objavljeno
16. oktober 2017 18.32
Slovenija, Ljubljana, 10.December2009, Novinarska konferenca SID banke. Foto: Igor Zaplatil/DELO
Katja Svenšek
Katja Svenšek

Ljubljana – Državna SID banka se je po prodaji družbe Pro Kolekt in likvidaciji skupine Prvi factor marca letos lotila še iskanja kupca za svojo kreditno zavarovalnico SID PKZ. »SID banka je sprejela akcijsko strategijo z usmeritvijo v izvajanje osnovne dejavnosti razvojne banke, ki določa izvedbo postopka prodaje hčerinskih družb, tudi deleža SID banke v SID - PKZ,« je takrat za Delo povedal predsednik uprave SID banke Sibil Svilan.

Interes za nakup je po neuradnih informacijah izrazila Zavarovalnica Triglav, ki tudi sama ponuja kreditna zavarovanja, a zdaj naj bi se po trditvah naših virov, ki so želeli ostati neimenovani, po kreditni zavarovalnici ozirali tudi v Savi Re.

Želja, da ostane v »domačih« rokah

Odločitev, da poskušajo v državni banki poiskati kupca za zavarovalnico, ki predstavlja izjemno pomembnega partnerja veliki večini največjih slovenskih izvoznikov, je, kot smo že poročali, razburila del gospodarstva. Podjetja, ki sodelujejo s SID PKZ, naj bi med drugim tako zaskrbelo, da se bodo v primeru prodaje spremenili pogoji poslovanja oziroma, da se bodo ti zaostrili, še posebej, če bi zavarovalnica pristala v zasebnih rokah.

Bojazni ni delil prvi mož družbe Riko Janez Škrabec, ki je ocenil, da prodaja zavarovalnice slovenskemu izvozništvu ne bo škodovala ali ga kakorkoli hromila, saj, kot je pojasnil, dela SID PKZ po pravilih, ki veljajo za zavarovalnice, konkurira domačim in tujim zavarovalnicam, o obsegu in vsebini prevzemanja kreditnih tveganj pa se dogovarja s pozavarovalnicami in nima nobenega dodatnega manevrskega prostora, ki bi ji dajal boljši položaj kot drugim konkurenčnim zavarovalnicam.

Tudi naši sogovorniki, ki so želeli ostati neimenovani, ocenjujejo, da so zaradi konkurence na trgu tovrstne bojazni odveč, a hkrati dodajajo, da naj bi bila kljub temu izražena želja, da kreditna zavarovalnica SID banke ostane v »domačih« rokah. V Zavarovalnici Triglav interesa za nakup SID PKZ ne komentirajo, v Savi Re pa včeraj do zaključka redakcije na naša vprašanja niso odgovorili. Trenutno naj bi v SID PKZ sicer potekal skrbni pregled, po neuradnih informacijah pa naj bi ga opravljala družba PwC.

Simoniti še čaka na licenco

Vodenje SID PKZ bo s 1. januarjem prihodnje leto predvidoma sicer prevzel Sergej Simoniti, zdaj direktor Agencije za zavarovalni nadzor (AZN). Nadzorni svet SID PKZ ga je na mesto predsednika uprave, kjer bo nasledil dolgoletnega prvega moža zavarovalnice Ladislava Artnika, imenoval že konec junija, a postopek pridobivanja licence se vse do danes še ni zaključil. V upravo zavarovalnice so nadzorniki imenovali še Denisa Stroliga, nekdanjega šefa Merkur zavarovalnice, v upravi pa ostaja tudi trenutni član uprave Igor Pirnar.

Naj ob tem omenimo, da pa je licenco medtem po naših informacijah že dobila nova članica uprave Zavarovalnice Triglav Barbara Smolnikar, ki so jo nadzorniki na to mesto imenovali sredi avgusta.

Zastoj pri iskanju šefa AZN

Dobra dva meseca pred potekom mandata Simonitiju pa še vedno ni znano, kdo ga bo nasledil na mestu direktorja AZN. Kot je znano, sta za položaj kandidirala sedanja namestnica direktorja agencije Mojca Piškurić in član sveta AZN Gorazd Čibej.

Natečajna komisija, ki jo je imenoval uradniški svet, je, kot izhaja iz pojasnil finančnega ministrstva, kot primernega kandidata, ki da je strokovno usposobljen in izpolnjuje formalne pogoje - med drugim tudi glede zahtevanih vodstvenih izkušenj - za opravljanje funkcije, sporočila le eno ime - neuradno Mojce Piškurić. To naj bi tako za novo direktorico AZN predlagala tudi finančna ministrica, a kot smo že poročali, Piškurićeva ne more računati na podporo največje koalicijske stranke SMC, ki želi na čelu agencije po neuradnih informacijah Čibeja, sicer ustanovnega člana stranke.

Na finančnem ministrstvu pravijo, da je predlog »v koalicijskem usklajevanju, potrebna gradiva za obravnavo predloga na vladi pa so v pripravi«. Kot so dodali, pričakujejo, da bo vlada odločitev sprejela čim prej, »da se lahko ustrezni postopki zaključijo do poteka mandata sedanjemu direktorju«. Če vlada predloga ministrstva za finance ne bi podprla, bi bilo treba javni natečaj ponoviti. Direktorja omenjene agencije na predlog vlade sicer imenuje in razrešuje državni zbor.

In kaj, če politika ne doseže soglasja do poteka mandata Simonitiju? Kot so pojasnili na finančnem ministrstvu, lahko v tem primeru vlada na predlog sveta AZN do imenovanja novega direktorja, vendar največ za šest mesecev, brez javnega natečaja imenuje vršilca dolžnosti direktorja.