DUTB: Delamo in nismo skorumpirani

V DUTB trdijo, da so za svetovalce namenili 5,2 in ne 12 milijonov evrov. Državi obljubljajo povračilo z obrestmi.

Objavljeno
09. december 2014 17.54
jer/DUTB - Družba za upravljanje terjatev bank
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo

Ljubljana - Na Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) zagotavljajo, da za zunanje svetovalce od marca do avgusta letos niso namenili 12 milijonov evrov, pač pa le 5,2 milijona evrov, kot navaja KPK. Ob tem še opozarjajo, da KPK ni našla v njihom poslovanju nobenih elementov korupcije.

»DUTB in njeni zaposleni smo na udaru, sumim, da so v ozadju interesi interesnih skupin. Veliko se dela na diskreditaciji DUTB, z namenom, da bi zamenjali vodstvo DUTB in si podredili njene odločitve. Ustvarjajo podobo, da smo skorumpirani, preplačani in da nič ne delamo. To seveda ni res,« pravi izvršni direktor DUTB Torbjörn Mansson.

Država je v DUTB doslej investirala 203 milijone evrov, ta pa je doslej prodala za 94 milijonov evrov (približno desetino) slabih terjatev in državi in državnim organizacijm prispevala 62 milijonov evrov. V DUTB obljubljajo, da bodo državi in davkoplačevalcem vrnili kar največ denarja, pripravili so načrt, da ji povrnejo vse vloženo, skupaj z osemodstotnimi obrestmi - in to po poplačilu stroškov za plače, zunanje pogodbenike in druge izdatke. »Smo neodvisni in pozdravljamo vsa priporočila in izboljšave, nikoli pa ne bomo privolili v politično vmešavanje,« je povedal Mansson.

»Na televiziji sem slišal, da pripravljamo novinarsko konferenco, da bi se ubranili pred očitki KPK o skorumpiranosti in pojasnili, kako smo porabili 12 milijonov evrov za svetovalce. Tega ne morem storiti: ker KPK tega ni ugotovila in ker seveda nismo porabili 12 milijonov za svetovalne storitve. To je popolna laž,« je povedal Mansson. V DUTB pravijo, da so od marca do avgusta letos za zunanje svetovalce porabili pol manj, in sicer 5,2 milijona evrov.

Stroške za svetovalce pripisujejo stalnemu spreminjanju zunanjih okoliščin, katerim so se morali prilagajati, njihov mandat se je večkrat spremenil, k temu pa so jih napeljevale tudi zunanje institucije: evropska komisija, ministrstvo za finance, Banka Slovenije, banke itd. Večino pogodb z zunanjimi svetovalci so razdrli po tem, ko se začeli prvi prenosi slabih terjatev na DUTB.

Na vprašanje, ali bo odstopil po zahtevi vlade, da v DUTB prepolovijo svoje plače, pa Mansson odgovarja, da »danes ne«.

Še tajno poročilo komisije za preprečevanje korupcije (KPK) o njihovem delovanju v DUTB pozdravljajo, pravijo pa, da KPK pri njih ni odkrila korupcijskih dejanj ali jim dala priporočila, kako naj zmanjšajo korupcijska tveganja. »Potencialni konflikt interesov bi lahko bil povezan z mano in podjetjem Quartz, če bi jaz sprejel odločitev o angažamaju Quartza. A je nisem. Vedeli smo, da je bilo to potencialno tveganje in smo vse dokumentirali in predali KPK, o tem smo pridobili tudi pravno mnenje, ki je potrjevalo, da smo ravnali korektno,« je pojasnil Manson.

Mansson je ob tem opozoril na nekaj od sto primerov prestrukturiranja podjetij, kjer je DUTB že uspešno posredovala (Merkur, Adria Airways, Športni center Pohorje, Aha, Zvon 1, 2 itd.), ob tem, da so prodali za 94 milijonov evrov slabih terjatev in državi povrnili 62 milijonov. »Ne bomo sprejemali nobenih kompromisov glede neodvisnosti delovanja,« je še dejal in spomnil na Cimos, kjer je DUTB zagovarjala drugačna stališča kot država ali Banka Slovenije. Ti nista bili zadovoljni, ker je DUTB vztrajala pri svojih stališčih, na koncu pa sta bili obe zadovoljni. »Ta cilj bomo zasledovali tudi naprej,« pravi Mansson.