Zaloge nafte se kljub omejitvi še vedno povečujejo

Surovine: Če Opec ne bi omejeval črpanja, bi trenutno imeli še večjo poplavo na trgu

Objavljeno
24. februar 2017 18.31
infografika
Tilen Šarlah, Geoplin
Tilen Šarlah, Geoplin
Število aktivnih raziskovalnih naftnih ploščadi v ZDA je v preteklem tednu naraslo na 597, kar je 184 več kot pred letom dni. Podatek, ki ga od leta 1944 objavlja družba Baker Hughes je pomemben kazalnik aktivnosti na naftnem trgu in seveda močno povezan s ceno nafte.

Trend ni presenetljiv, če upoštevamo, da se je v enakem obdobju lani cena nafte gibala tik nad 30 dolarjev, danes pa je okoli 55 dolarjev. Ameriška naftna industrija je namreč izjemno fleksibilna in vsak dolar nad rentabilnostjo, zna zelo dobro izkoristiti, posebej na roko pa ji gre seveda dogovor o omejitvi črpanja združenja Opec, ki podpira ceno.

Trenutna borzna cena tako že zadostuje, da v ZDA pospešeno odpirajo nove ploščadi s tem pa deloma nadomeščajo sode nafte, ki jih zmanjšuje Opec. Trenutno je na trgu še vedno 500.000 sodov na dan preveč, zaloge pa še vedno naraščajo. Američani imajo v skladiščih 520 milijonov sodov nafte, oziroma 45 odstotkov več kot lani v enakem obodobju in kar 168 odstotkov višje od petletnega povprečja.

Dokler zaloge nafte ne bodo začele drastično upadati, ravnovesje na trgu seveda ne bo doseženo. Glede na to, da smo že na koncu februarja, pa je jasno, da bo Opec moral podaljšati dogovor o omejitvi, če bo želel trg postaviti v ravnovesje vsaj do konca leta 2017, če že ne v letu 2018. Članice združenja so v 90 odstotkih izpolnile svoje mesečne znižane kvote, skupaj pa so v januarju načrpali 29,22 milijona sodov na dan. Nekatere članice so načrpale celo manj od dogovora, med njimi je tudi največja Savdska Arabija. Da bi trg prišel hitreje do ravnovesja, bi morali umakniti dodatni milijon sodov dnevno, kar pa se ne more zgoditi tako hitro, sploh ob dejstvu, da se povečuje ameriška produkcija.