Zavarovalniška premoženjska premija hitro drsi navzdol

Zavarovalniški trendi: premija pada, zato je zavarovanost manjša, problemi ljudi in podjetij pa so zato lahko večji.

Objavljeno
11. marec 2015 20.01
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo
Ljubljana – Januarja letos je premija premoženjskih zavarovanj dosegla hud – skoraj 10-odstotni padec. Zavarovalnice tega še ne prepoznavajo kot tragedije, Agencija za zavarovalni nadzor pravi, da je težko oceniti ali gre za trend ali le za spremembe v navadah zavarovancev.

Čeprav premije zavarovalnic že nekaj časa padajo, so presenetili rezultati o zbrani premiji v januarju letos, kakor jih je objavilo Slovensko zavarovalno združenje (SZZ): gre za 9,5-odstotni, pomeni, največji mesečni padec premoženjskih zavarovanj od kar združenje zbira podatke. Slovenske zavarovalnice so v januarju zbrale skupaj za 189,3 milijona evrov premije, kar je 7,8 odstotka manj, kakor v januarju lani (februarskih podatkov še ni). Premoženjska zavarovanja, ki jih trži 16 članic SZZ, so najbolj zdrsnila navzdol; le pet od njih je prikazala pozitivno letno rast.

Direktor Agencije za zavarovalni nadzor (AZN) Sergej Simoniti pravi, da gre za mesečne podatke, zato na naše vprašanje, ali so ti podatki že zaskrbljujoči, še ne more podati podrobnega odgovora. Življenjska in zdravstvena zavarovanja ne odstopajo veliko od gibanja v zadnjih letih, toda, tako Simoniti:«Občutno je zmanjšanje v zavarovalni skupini premoženjskih zavarovanj.« A brez potrebne analize je težko podati kvalificirano oceno in odgovoriti »ali gre za trend, ki bo vplival na celotno poslovno leto 2015 ali pa zgolj za spremembe v poslovnih modelih oziroma navadah uporabnikov zavarovalnih storitev.«

Po oceni Zavarovalnice Triglav je takšno gibanje lahko odraz predvsem spremenjene dinamike sklepanja zavarovanj, med drugim tudi pri pravnih osebah, v večji meri pa na segmentu kmetijskih zavarovanj. Triglav:«Večji del januarja 2014 je veljala uredba, po kateri so bili kmetje upravičeni do višje stopnje sofinanciranja zavarovalne premije s strani države kot v pričetku letošnjega leta, ob tem je v januarju 2015 uredba stopila v veljavo kasneje.«

Iz zavarovalnice Adriatic Slovenice (AS) so odgovorili:«AS ima v začetku letošnjega leta manjši skupni upad premije, kot je bil realiziran v povprečju na slovenskem zavarovalnem trgu. Eden glavnih razlogov za znižanje Asove januarske premije premoženjskih zavarovanj glede na januar 2014 je ta, da so se stranke odločile za predčasno obnovo polic v decembru 2014, saj so bile seznanjene z napovedjo zvišanja stopnje davka na zavarovalniške storitve na 8,5 odstotka, ki je pričela veljati januarja letos. Drugi razlog upada je, da so dodatno nekatere Asove večje stranke prestavile obnovo polic v naslednje mesece in tako ocenjujemo, da se bo izpad premije pri naši zavarovalnici izravnal v prihodnjih mesecih.« Pri Zavarovalnici Maribor pravijo: »Zaradi neenakomerne dinamike pripoznavanja zavarovanj v poslovnem sektorju, so podatki o zbrani premiji v prvem kvartalu med leti težko primerljivi. V Zavarovalnici Maribor ne opažamo negativnih odstopanj glede na pretekla leta.« Iz Tilie so odgovorili, da začetek leta ne pomeni vedno obdobja, ko se sklene največ zavarovanj. S pojasnjevanjem niso imeli zadrege pri zavarovalnici Merkur: »Pri naši zavarovalnici ne beležimo padca premije premoženjskih zavarovanj.« Njihove premije so celo rahlo višje, res pa je, kakor poudarjajo, da »tržijo premoženjska zavarovanja predvsem za privatno premoženje (hiše, stanovanja) obrti in manjšo industrijo. Avtomobilskih zavarovanj, velike industrije, državnega premoženja ne zavarujemo. Predvidevamo, da bo trg premoženjskih zavarovanj kljub vsemu v naslednjih nekaj mesecih rahlo rastel.«

Tudi če letošnji januar še ni pokazatelj, kaj se bo z zavarovanji dogajalo letos, lahko ob pogledu na zavarovalniško statistiko za leto 2014 ugotovimo, da je skupna premija padala iz meseca v mesec. Če je bila še januarja 2014 visoka 205,3 milijona evrov, je bila lani decembra visoka le še za 141,6 milijona evrov. Vsekakor direktor AZN Simoniti opozarja, da manj premij pomeni manjšo zavarovanost, kar pa lahko vodi pri ljudeh ob nesrečah do socialnih problemov in pri podjetjih do poslabšanja rezultatov.