Zdus zahteva neodvisnost demografskega sklada

Zveza upokojencev je s predlaganim zakonom nezadovoljna.

Objavljeno
24. julij 2017 16.20
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana − Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) nasprotuje predlogu zakona o demografskem rezervnem skladu, ki ga je pripravilo ministrstvo za finance in je v javni razpravi do sredine avgusta. V zvezi opozarjajo, da mora biti sklad samostojen in neodvisen, česar pa predlog po njihovi presoji ne zagotavlja, zato ga je treba napisati na novo.

Kot je znano, zakon o Slovenskem državnem holdingu (SDH) določa, da kadar ima SDH skupne naložbe s Kapitalsko družbo (Kad), glasovalne pravice na skupščinah ob posvetovanju s Kadom izvaja holding. Tako naj bi ostalo tudi, ko se bo Kad preoblikoval v demografski sklad. Predlagani zakon zdaj izjemoma predvideva le pri Zavarovalnici Triglav, kjer naj SDH in Kad letni načrt upravljanja uskladita, tako da ne bi bilo razhajanj. Ministrstvo za finance namreč vztraja pri tako imenovanem centraliziranem upravljanju.

A v Zdusu se s tem ne strinjajo. »Ne strinjamo se, da SDH še naprej upravlja vse naložbe, v katerih ima svoj delež demografski rezervni sklad. Prav tako ne sprejemamo predloga, da SDH vodi aktivnosti prodaje in uresničuje glasovalne pravice na skupščini v imenu Kada,« pravijo. Po besedah podpredsednice Zdusa Mije Pukl je treba zagotoviti samostojnost in neodvisnost sklada pri upravljanju strateških in pomembnih naložb, vključno z naložbo v Triglavu.

Predlog zakona o demografskem skladu predvideva, da bo ta postal portfeljski upravljavec, zato vlada predvideva odkup ali zamenjavo pomembnih in strateških naložb, ki jih ni mogoče prodajati. A tudi temu v Zdusu nasprotujejo. Menijo, da postopek možnih zamenjav strateških in pomembnih naložb države demografskega rezervnega sklada s portfeljskimi naložbami v SDH in države vodi k siromašenju sklada. »Ne podpiramo načrtovanih zamenjav. Prenosi iz republiškega sklada in SDH pa morajo biti upoštevani kot dokapitalizacija, ki jo opravi država,« dodajajo.

Zahtevajo še, naj nepremičninski sklad Zpiza še naprej ostane v lasti pokojninske blagajne kot samostojni pravni subjekt. Menijo še, naj večino članov v nadzornem svetu predstavlja civilna družba. Po predlogu zakona bi imel nadzorni svet devet članov, ki jih bo imenovala vlada. Ministrstvo za finance bo predlagalo tri kandidate, ministrstvo za delo dva, po enega pa Zdus, Mladinski svet Slovenije ter delodajalci in delojemalci iz Ekonomsko-socialnega sveta.