Zelo verjetno prihaja obdobje povečane nihajnosti tečajev

Svetovni trg: Pričakujmo napeto igro vzponov in padcev, presenetljivih obratov, tragičnih in naključnih junakov

Objavljeno
01. april 2016 17.42
Rok Bertoncelj, Triglav Skladi
Rok Bertoncelj, Triglav Skladi
Prvo četrtletje leta je vendarle končano. Označimo ga lahko za depresivno-manično, saj so do sredine februarja delniški trgi utrpeli globoke padce, ki so v vlagateljih prebudili duhove globalne finančne krize. Po skoraj 20-odstotnih padcih je prišel odrešilni tehnični odboj, ki se je marca okrepil z zelo prijazno centralno-bančno retoriko.

Evropska centralna banka je namreč popravila slab okus, ki je ostal še od prednovoletnega zasedanja in z novim naborom ukrepov presenetila tudi najbolj optimistične napovedovalce monetarne politike. Ameriška centralna banka je na marčnem zasedanju za polovico zmanjšala letošnje pričakovano število dvigov ključne obrestne mere, v govoru guvernerke Yellen v Economic Club of New York prejšnjega tedna pa še dodatno znižala konkretna pričakovanja o možnem aprilskem dvigu in poudarila večjo utež zunanjih dejavnikov na odločitve ameriške centralne banke. Podobne ocene lahko podelimo tudi japonski in kitajski centralni banki.

Skupni učinek je bil fantastičen, saj so delniški trgi od februarskega dne pridobili več kot deset odstotkov. Kot velja, da so centralni bankirji z opisanimi dejanji spodbudili borzne bike v stampedo, so pomembno vplivali tudi na zmanjšanje nekaterih tveganj, ki so se v prvem četrtletju izkazali za pereče. Tako so britvice kitajskega ohlajanja, »naftagedona« (prosto po investicijski banki Citigroup), počasne globalne gospodarske rasti, deflacije in nekaterih drugih otopele. Kaj pa zdaj?

Za nami je verjetno lepši del borzne pomladi, aprila, maja in junija pa se nam obetajo gibanja, ki so jih analitiki v en glas poudarjali že pred koncem prejšnjega koledarskega leta – čaka nas torej obdobje povečane nihajnosti. Kljub zgoraj opisanim korenčkom centralnih bank je teža hitrega borznega vzpenjanja velika in vsaj kratkoročno lahko pričakujemo kakšen popravek, ki bi tečaje nekoliko sklestil s kratkoročnega vrha. Glede na pričakovanje, da si bodo centralni bankirji vzeli nekaj mesecev odmora, da ocenijo primernost na novo uvedenih orodij, z njihove strani ne moremo pričakovati bistvenega prispevka k podpori tečajev za vsako ceno. Gotovo bo retorika centralnih bankirjev v tem obdobju bolj osredotočena na poudarjanje potrebe po večji aktivnosti vlad za strukturne reforme. V ospredje bodo zato stopili ekonomski fundamenti vrednostnih papirjev, njihova vrednotenja in sama tehnična slika trgov. Pravzaprav vse tri kategorije od vlagateljev v prihodnjih tednih zahtevajo previdnost. Objave poslovanja v preteklem četrtletju niso navdušujoče, vrednotenja so po sunkoviti rasti manj ugodna, enako velja za tehnično sliko.

Scena za vstop v poletne mesece je tako pripravljena, igralci so na položajih. Gledalci pa lahko pričakujejo napeto igro vzponov in padcev, presenetljivih obratov, tragičnih in naključnih junakov.