Ženske v treh dejavnostih zaslužijo več kot moški

Podatki iz strukturne statistike kažejo, da je v letu 2014 povprečna mesečna bruto plača moških znašala 1678 evrov, pri ženskah 1589 evrov.

Objavljeno
24. september 2015 20.36
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – V državnem statističnem uradu ugotavljajo, da je bila lani povprečna bruto plača žensk 5,3 odstotka nižja kot povprečna bruto plača moških v Sloveniji. Tako kažejo najnovejši podatki o tako imenovani strukturni statistiki plač, ki se nanašajo na preteklo leto.

Najmanjša razlika med uradniki

Po podatkih Statističnega urada republike Slovenije, ki so ob prvi objavi še začasni, je povprečna mesečna bruto plača žensk leta 2014 dosegla 94,7 odstotka plače moških: torej je bila od njihove nižja povprečno za 89 evrov. »Najnižja razlika v višini plače moških in žensk je bila v dejavnosti poslovanje z nepremičninami,« ugotavljajo analitiki.

Primerjava povprečnih moških in ženskih plač po poklicnih skupinah kaže, da je bila lani najmanjša razlika med uradniki, kjer je povprečje pri ženskah doseglo 98,8 odstotka povprečja pri moških uslužbencih (glej preglednico). Povprečna mesečna bruto plača uradnice je lani znašala 1423 evrov, uradnika 1434 evrov. Največja je bila razlika v poklicni skupini »upravljalci strojev in naprav, industrijski izdelovalci in sestavljalci«, kjer je bila povprečna plača žensk 18,9 odstotka nižja kot pri moških.

Vir podatkov je dohodnina

Letno raziskavo o strukturni statistiki plač –  ta zajame zaposlene pri pravnih in fizičnih osebah s polnim delovnim časom – v statističnem uradu izvajajo kot dopolnilo k anketi o strukturi plač, ki jo opravijo vsaka štiri leta. Tako dobijo podatke o povprečni letni bruto plači po izbranih geografskih in sociodemografskih značilnostih: spolu, starosti, izobrazbi, poklicu in dejavnost. Iz letnih podatkov opravijo preračun na mesečno raven.

Vir podatkov za dopolnilno raziskavo so napovedi za odmero dohodnine, ki jih statistikom zagotovi finančna uprava. Vir podatkov o demografskih in zaposlitvenih značilnostih zaposlenih oseb pa je statistični register delovno aktivnega prebivalstva.

Povprečno 1678 evrov za moškega, 1589 evrov za žensko

Podatki iz strukturne statistike kažejo, da je v letu 2014 povprečna letna bruto plača moških, preračunana na mesec, znašala 1678 evrov, povprečna letna bruto plača žensk, preračunana na mesec, pa 1589 evrov. Statistiki poudarjajo, da gre za povprečja, zato prihaja do razlik tudi zaradi različne izobrazbene, poklicne in starostne strukture. »Mediana, ki deli populacijo na dva enaka dela, je bila 1353 evrov. To pomeni, da je polovica zaposlenih oseb imela povprečno mesečno bruto plačo nižjo od tega zneska,« pojasnjujejo raziskovalci.

Podatki kažejo, da so bile po dejavnostih plače najbolj izenačene na področju poslovanja z nepremičninami, saj statistiki ugotavljajo: »Povprečne plače moških in žensk so se najmanj razlikovale v dejavnosti poslovanje z nepremičninami. Pri moških so bile 4,8 odstotka ali 79 evrov višje kot pri ženskah.«

Tri dejavnosti, v katerih ženske zaslužijo več

Ni mogoče reči, da so ženske vedno na slabšem, saj so v treh dejavnostih povprečno lani zaslužile več kot njihovi moški kolegi. Višje povprečne plače, in to celo 16,4 odstotka,  so imele ženske v dejavnostih oskrba z vodo, ravnanje z odplakami ter odpadki in saniranje okolja. Bolje od moških so ženske zaslužile tudi v  gradbeništvu, kjer je bila njihova povprečna plača 14,9odstotka višja kot pri moških, in v dejavnosti promet in skladiščenje, kjer je povprečna plača žensk za  11,5 odstotka presegla povprečje pri zaposlenih moških.

Statistiki imajo pojasnilo za dejavnosti, kjer so ženske pri plačah prekašale moške: »V vseh treh omenjenih dejavnostih so bile ženske v manjšini, vendar so pretežno opravljale bolje plačana dela.«

Največja razlika v škodo žensk na Gorenjskem

Povprečne bruto plače moških in žensk so se v letu 2014 najmanj razlikovale v statistični regiji jugovzhodna Slovenija za 0,7 odstotka, pri tem pa je bilo povprečje pri ženskah 12 evrov višje kot pri moških. »Najvišja razlika med bruto plačama po spolu je bila v gorenjski statistični regiji. Ženske so tam zaslužile povprečno 11 odstotkov ali 186 evrov manj od moških,« ugotavljajo statistiki.