ZPS in ATVP se glede prenosa delnic obkladata z očitki

Zveza potrošnikov Slovenije agencijo poziva k ukrepanju, ATVP zanika neodzivnost in ZPS očita promocijo VZMD.

Objavljeno
02. december 2016 17.32
sišic/potrosniki
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana – Potem ko so poslanci omejili ceno, ki jo je mogoče zaračunavati za vodenje trgovalnega računa, nekateri borzni posredniki borzni-posredniki že odklanjajo stranke z nižjimi zneski, postavljajo pa se tudi vprašanja, ali bodo delnice lahko prenesli vsi vlagatelji. ZPS in ATVP pa medtem s prstom obtožujeta ena na drugo.

Spomnimo, da so poslanci na pobudo Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) sprejeli avtentično razlago zakona o nematerializiranih vrednostnih papirjih, s katero so stroške vodenja in vzdrževanja trgovalnih računov omejili na 0,5 odstotka povprečne vrednosti delnic. Te je treba do konca leta iz brezplačnih registrskih računov KDD prenesti na plačljive trgovalne račune.

ZPS je Agencijo za trg vrednostnih papirjev (ATVP) ta teden ponovno pozvala, da kot pristojni nadzornik trga pri zaračunavanju nadomestil za odpiranje in vodenje trgovalnih računov zagotovi zakonitost poslovanja ponudnikov.

»Pri ZPS opažamo, da večina ponudnikov trgovalnih računov, ki so potrošnikom zaračunavali previsoka nadomestila, tudi po sprejetju avtentične razlage ni prilagodila svojih cenikov zakonu,« pravijo in dodajajo, da »neukrepanje ali počasno ukrepanje agencije ponudnikom omogoča neupravičeno obogatitev, potrošnikom pa povzroča ekonomsko škodo«.

ATVP: ZPS promovira VZMD

ATVP se je na to včeraj odzvala: »ATVP je takoj po objavi avtentične razlage začela izvajati nadzor v borznoposredniških družbah in bankah, na kar je opozorila že v sporočilu za javnost takoj po izglasovani avtentični razlagi v državnem zboru, in bo v primeru kršitev izrekla potrebne nadzorne ukrepe. ATVP zato zavrača navedbe ZPS, da ATVP ne ukrepa oziroma ukrepa prepočasi,« so dejali.

Hkrati je ZPS vrnila očitek, in sicer da ZPS kot neodvisna in neprofitna organizacija, ki naj bi slovenskim potrošnikom omogočala boljše in varnejše nakupe, v primeru ukinitve registrskih računov in prenosa delnic na trgovalne račune pri borznoposredniških družbah in bankah te ponudnike postavlja v slabo luč in delničarje napotuje na alternativno rešitev Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD).

»Pri tem pa (za razliko od drugih ponudnikov) ni mogoče nikjer zaslediti stroškov pristopa k VZMD, niti najbolj pomembnega dejstva za vlagatelja oziroma potrošnika – da je ta t.i. alternativna rešitev tvegana in da ni pod nadzorom regulatorja,« je opozoril ATVP.

Kot smo poročali, VZMD za devet evrov letno ponuja produkt Delniška opora in s tem prenos delnic vlagatelja na fiduciarni račun pri odvetniku, glasovalne pravice pa zanj izvaja VZMD. Vlagatelj se lahko skupščine udeleži sam, če se je VZMD ne udeleži, pri tem pa mora delničar plačati združenju dodatnih 9 evrov. Za izplačilo dividend pa bo VZMD delničarjem zaračunal dodatnih sedem evrov, medtem ko družbe dividende delničarjem sicer nakažejo brezplačno.

Roka ne bodo podaljšali

Ker je ima na registraskih računih KDD delnice še okoli 170.000 vlagateljev, se postavlja vprašanje, ali bodo do konca leta vsi sploh uspeli prenesti delnice, še posebej zato, ker nekateri posredniki že omejujejo najnižje zneske, ki jih sprejemajo. Na ministrstvu za finance za zdaj ne razmišljajo o podaljšanju roka za prenos.