ZPS: Nekatere banke so občutno podražile storitve

Najdražje pri stroških klasičnih računov so tudi letos Sberbank, Nova KBM in Addiko Bank.

Objavljeno
16. januar 2017 16.19
shutt*kalkulator
Ba. Pa.
Ba. Pa.
Ljubljana − Banke so bile lani pri višanju stroškov poslovanja z bančnim računom bolj zmerne kot v preteklih letih, kljub temu pa so nekatere od njih občutno podražile svoje storitve. Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v okviru rednega spremljanja nadomestil za najpogosteje uporabljane plačilne storitve od januarja 2016 do januarja 2017 zabeležila 21 podražitev. Številka je občutno nižja kot v letih 2014 in 2015, ko so zabeležili 39 oziroma 81 podražitev. Za razliko od prejšnjih let pa letos niso zabeležili nobene pocenitve.

Rezultat razlik pri podražitvah so prihranki, ki se potrošnikom obetajo v primeru zamenjave banke, opozarjajo na ZPS. Ti so posebej visoki za potrošnike, ki poslujejo na bančnem okencu, saj za klasične bančne račune (brez upoštevanja bančnih paketov) lahko znašajo do 192,46 evra.

Kot ugotavljajo pri ZPS bodo najmanj potrošniki za bančni račun odšteli pri Delavski hranilnici - le 50,54 evra na letni ravni, relativno ugodno pa lahko poslujejo še pri Primorski hranilnici Vipava 86,32 evra in 121,26 evra pri Hranilnici Lon.

Kar polovica bank bo potrošnikom na letni ravni zaračunala več kot 200 evrov. Najdražje med njimi so pri stroških klasičnih računov tudi letos Sberbank, Nova KBM in Addiko Bank.

Visoki pa so tudi možni prihranki za uporabnike spletne banke, saj ti za potrošnika, ki zamenja svoj klasični bančni račun za najugodnejšo ponudbo na trgu, znašajo do 72,26 evra. Tudi tukaj je najugodnejša Delavska hranilnica, kjer tipični potrošnik na letni ravni odšteje 48,14 evra.

Paket Banke Sberbank »Direkt račun« in Primorska hranilnica Vipava sta le nekoliko dražja, letni strošek pri prvi znaša 51,36 evra, pri drugi pa 53,92 evra.

Najdražje pri stroških klasičnih računov pa so Banka Koper, Nova KBM in NLB, pri katerih bodo morali potrošniki letno odšteti več kot 115 evrov.

Potrošnikom, ki želijo preveriti, ali za svoje poslovanje z banko plačujejo preveč, na ZPS svetujejo, da to preverijo s pomočjo primerjalnika.