Finančna uprava bo drugi sveženj oddala 31. maja

Do 3. maja, to pa je že v torek, je mogoče ugovarjati marčnim izračunom za leto 2015. Po 30 dneh postanejo odločba.

Objavljeno
29. april 2016 21.11
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc

Ljubljana – V torek, 3. maja, prvi dan po prvomajskih praznikih, se izteče rok za ugovore zoper informativne izračune dohodnine za leto 2015, ki jih je finančna uprava izdala 31. marca. Dobilo jih je kar 930.430 naslovnikov. Drugi sveženj izračunov bo na pošti 31. maja.

Zavezanci iz prvega svežnja imajo torej do 3. maja še čas, da preverijo ali so v njihovih izračunih pravilni vsi podatki: če jim ne bodo ugovarjali, bodo izračuni postali dokončne odmerne odločbe za leto 2015. To se torej zgodi v 30 dneh od datuma odpreme, ki je natisnjen na ovojnicah.

Pri marčnem svežnju se rok za doplačilo dohodnine izteče 2. junija, preplačila dohodnine bo finančna uprava (Furs) na račune vrnila do 1. junija 2016. Vnaprej določena roka za vračilo in doplačilo veljata le za zavezance, ki ne bodo oddali ugovorov. Po besedah Tomaža Andrejke iz generalnega finančnega urada bodo odločbe zavezancem z ugovori tako iz prvega kot drugega svežnja predvidoma izdali julija: »To velja za tiste, pri katerih bodo finančni uradi takrat že zaključili ugotovitveni postopek.«

 


V marčnem svežnju informativnih izračunov ni bilo zavezancev, ki so lani med letom ali z vlogo do 5. februarja letos uveljavljali olajšavo za vzdrževane družinske člane. Počakali bodo do 31. maja, ko bo finančna uprava oddala še drugi sveženj (glej datume v poudarku). Tudi zavezanci z dejavnostjo in katastrskim dohodkom bodo v drugi skupini prejemnikov. Vsekakor bo med majskimi naslovniki daleč največ izračunov, v katere bo vključena olajšava za družinske člane.

Med letom raje več

Olajšavo za vzdrževanega družinskega člana (VDČ) je pri delodajalcu in zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje mogoče uveljaviti že med letom, tako da zavezanec odda izjavo izplačevalcu, ta pa jo upošteva vsak mesec pri akontaciji dohodnine. Zavezanci, ki je med letom ne uporabljajo, jo imajo možnost uveljaviti z vlogo do 5. februarja.

Podatki finančne uprave kažejo, da zavezanci to olajšavo pogosto uporabljajo kot obliko varčevanja, tako da je ne zahtevajo na mesečni ravni, ampak šele pri letni odmeri dohodnine: raje imajo, da jim finančna uprava preplačilo vrne v zajetnejšem enkratnem znesku, kakor da bi ugodnost uživali po kapljicah med letom.

 

 

»V finančni upravi sicer nimamo podatkov o razlogih za takšno odločitev zavezancev, vendar je iz odzivov tistih, ki morajo po letnem obračunu doplačati dohodnino, mogoče domnevati, da zavezanci raje že med letom plačajo več dohodnine in se s tem izognejo doplačilu po letni odmeri. Po izjavah nekaterih zavezancev v preteklih letih je mogoče celo sklepati, da nekateri na tak način »varčujejo« za letni dopust,« pravi Tomaž Andrejka.

Dohodninski zavezanci imajo še vedno največ vprašanj prav v povezavi z VDČ, čeprav se sistem od leta 2006 ni pomembno spremenil. Običajno preverjajo, ali imajo zaradi novih okoliščin še pravico do olajšav za otroka. Vzdrževane družinske člane sicer našteva zakon o dohodnini, zavezanec si jih torej ne more izbrati sam – na seznamu so tudi pastorki, krušni starši, zakonci ter starši in drugi sorodniki ter vsa razmerja, ki so jim enakovredna. Pri vseh je merilo, da njihova lastna sredstva za preživljanje ne presežejo zneska olajšave za vzdrževanega družinskega člana.

Dokazila šele na poziv

Otroci tudi v zakonu o dohodnini uživajo posebne pravice in varstvo: mladostnik do 18. leta starosti je lahko vzdrževani družinski član brez vsakega dodatnega pogoja, ni pomembno niti, ali ima svoje dohodke. Za otroke po 18. letu pa zakon že določa dodatna merila – zgornjo mejo starosti, šolanje, vpis na seznam brezposelnih, skupno gospodinjstvo s starši ...


Otrok, ki med letom dopolni 19 let, je vzdrževani družinski član vse leto, zato staršem še ni treba dokazati, da imajo zanj še pravico uveljaviti olajšavo. Pogosta so vprašanja, ali morajo finančni upravi vnaprej, torej že na začetku leta ali vsaj pred informativnim izračunom, izročiti dokumente, da se otrok še šola ali da je vključen v evidenco brezposelnih in še živi z njimi v skupnem gospodinjstvu.

Na takšna vprašanja v finančni upravi odgovarjajo: »Dokumentov, s katerimi zavezanci dokazujejo, da izpolnjujejo merila za uveljavljanje vzdrževanega družinskega člana, ni treba pošiljati davčni upravi, razen če ga ta v postopku nadzora k temu pozove. V tem primeru pa je v vabilu natančno napisano kakšen dokument mora zavezanec dostaviti in do kdaj.«

Starši in skrbniki brezposelnih otrok morajo običajno dostaviti potrdilo o skupnem gospodinjstvu in o prijavi v evidenco zavoda za zaposlovanje, starši polnoletnih srednješolcev pa potrdilo o šolanju.