Furs spletne strani prilagodil ranljivim skupinam

Gluhi, naglušni, slepi, slabovidni in dislektiki so dočakali prilagoditve strani finančne uprave (Furs).

Objavljeno
20. april 2015 14.50
Tim Čebulj, gospodarstvo, M.K.
Tim Čebulj, gospodarstvo, M.K.

Ljubljana Spletna stran finančne uprave je ena izmed prvih vladnih spletnih strani, ki se je prilagodila ranljivim skupinam.

Furs je na vrh spletne strani dodal različna orodja, s katerimi je mogoče prilagoditi izgled. Obiskovalci lahko nastavijo barvo strani ter velikost in vrsto pisave. Zadnje pomaga predvsem dislektikom, saj imajo težave z branjem navadnih pisav.

Na stran so dodali tudi trideset videoposnetkov, ki s pomočjo tolmača za znakovni jezik na kratek in jedrnat način obravnavajo najpogostejša vprašanja, s katerimi se srečujejo posamezniki v vsakdanjem življenju.

Na Zvezi društev za slepe in slabovidne so povedali, da so prilagoditve korak v pravo smer, a so potrebne dodatne spremembe. Vse vladne spletne strani so zelo kompleksne, zato je iskanje točno določenih podatkov lahko zelo dolgotrajno. Nepopolno je tudi povečevanje pisave, saj postanejo deli strani ob preveliki povečavi neberljivi, še pojasnjujejo na Zvezi.

Ranljive skupine imajo zaradi neprilagojenih spletnih strani precejšnje težave med vsakdanjim brskanjem po spletu. Razni govorni pripomočki odpovedo na straneh z neprilagojenimi slikami, kar oteži brskanje po številnih večjih spletnih portalih. Na Zvezi upajo, da bo Furs svojo stran še nadalje nadgrajeval, k prilagoditvi pa pozivajo tudi druge.

Iz Urada vlade za komuniciranje pa so sporočili, da so pred kratkim tudi pristopili k izvedbi tehničnih in vsebinskih prilagoditev spletnega mesta vlade za povišanje dostopnosti vsem skupinam, kar naj bi izvedli do konca leta.

Sicer pa je vlada v preteklosti za ranljive skupine izvedla več pomembnih korakov, med drugim tudi tolmačenje neposrednega prenosa novinarskih konferenc v znakovni jezik na spletnem mestu vlade.