Hitra privatizacija državnih deležev ne bo izvedljiva

Kdaj in kaj se bo prodajalo, bo kot skupščina odločala vlada. SDH naj bi podpiral uvrstitev družb na borzo.

Objavljeno
03. marec 2015 19.23
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo

Ljubljana – Tudi ko bosta strategija upravljanja državnih deležev in klasifikacija naložb sprejeta v državnem zboru, bo posamezna vlada še vedno lahko vplivala na prodajo državnih naložb. Vlada kot skupščina bo namreč z letnim načrtom upravljanja odločala, kdaj se bo država umaknila iz naložbe, predvidene za prodajo.

Kaj od 13,6 milijarde evrov vrednega državnega premoženja bo na prodaj in kaj ne, bo vlada določila na podlagi 15 meril (glej grafiko), ki jih najdemo v predlogu strategije upravljanja, ki jo je pripravilo ministrstvo za finance. Ta merila naj bi pri razvrščanju naložb na strateške, pomembne in portfeljske upoštevala, ali gre za monopolne družbe, ali družba upravlja naravne vire, ali gre za prednostne sektorje iz nacionalnih dokumentov, ali je družba lastnik mednarodno prepoznavne blagovne znamke, ali je podjetje nosilec tehnologije in ali je družba sistemska finančna institucija....

Zanimivo pa je, da se med vsebinskimi kriteriji za strateške naložbe, kjer naj bi država ohranila več kot polovični delež, navaja tudi javna služba nacionalnega letalskega prevoznika in omrežna infrastruktura ključnih elektronskih komunikacij. Zato se poraja vprašanje, ali ima vlada pri tem v mislih Adrio Airways in Telekom Slovenije, ki sta sicer na že potrjenem seznamu za prodajo. V predlogu strategije namreč najdemo opombo, da gre za možnost prodaje in sklenitve pogodbe o izvajanju javne gospodarske službe z zagotavljanjem minimalnega obsega in kakovosti teh storitev. Strategija namreč dopušča, da se v primeru podelitve časovno omejene koncesijske pogodbe minimalni delež države lahko v strateški naložbi zniža tudi pod 50 odstotkov.



Kupnina in drugi cilji

Predlog strategije določa tudi načine prodaje, Slovenski državni holding (SDH) pa naj bi v teh postopkih zasledoval doseganje čim višje kupnine, hkrati pa družbam zagotovil odgovorne lastnike, ki bodo omogočali dolgoročen razvoj podjetja. Pri najpomembnejših naložbah pa naj bi bili cilji tudi zaposlovanje, konkurenčnost in uspešnost družb, če bo to skladno s pravili o državnih pomočeh.

Vlada v strategiji ugotavlja, da privatizacija velikega dela gospodarstva v kratkem času ni izvedljiva, zato naj bi bil cilj strokovno in bolj donosno upravljanje državnih družb. Po načrtih vlade naj bi se donosnost državnih deležev do leta 2016 povzpela na 6,5 odstotka, do leta 2020 pa kar na 9 odstotkov.

SDH naj bi v skladu s strategijo podpiral uvrstitev pomembnih podjetij na kapitalske trge. Tiste z več kot 400 milijoni evrov tržne kapitalizacije z uvrstitvijo na Ljubljansko borzo, tiste z vsaj milijardno tržno kapitalizacijo pa na mednarodne kapitalske trge. S tem naj bi podjetjem omogočili tudi lažje izdajanje strukturiranih finančnih produktov in financiranje z izdajo novih vrednostnih papirjev.

Država je lani od svojih deležev dobila za 112 milijonov evrov dividend, SDH pa skoraj 35 milijonov. V prihodnje naj bi za vsako družbo določili dividendno donosnost, ki bo upoštevala ravnotežje med dividendami in prihodnjo rastjo poslovanja.