Češko zanima sodelovanje pri drugem tiru

Preverili bodo vse informacije, ki jim jih bo v zvezi s koprskim pristaniščem posredovala slovenska vlada.

Objavljeno
23. januar 2017 14.37
iza koper
Miha Jenko
Miha Jenko

Praga − Politični odnosi med Slovenijo in Češko so odlični, dobro se razvija tudi gospodarsko sodelovanje med državama, sta izpostavila predsednika vlad Miro Cerar in Bohuslav Sobotka ob prvem uradnem obisku kakega slovenskega premierja na Češkem po letu 1999.

Češka načeloma podpira projekt drugega tira do koprskega pristanišča, obema stranema pa ustreza zdajšnja oblika slovenskega sodelovanja z višegrajsko skupino, izhaja iz izjav obeh premierjev.

Na vprašanje Dela, ali bi drugi tir podprli tudi s finančnimi sredstvi, je Sobotka povedal, da bo da bo po njegovih informacijah »Slovenija ponudila Češki nadaljnje informacije o načrtih za povečanje atraktivnosti koprskega pristanišča. Mi bomo potem preučili možne priložnosti. Češka podjetja so zelo aktivna, ko gre za modernizacijo obstoječe prometne infrastrukture v Sloveniji. To je za nas priložnost, da dodamo svojo tehnologijo in znanje. Tudi to je eden od razlogov, da se Češka tako zanima za slovenske načrte s koprskim pristaniščem,« je pojasnil Sobotka in dodal, da bodo še preverili vse informacije, ki jih bo v zvezi s tem dostavila slovenska vlada. Državi imata sicer skupen interes pri gradnji baltsko-jadranskega prometnega koridorja.

Cerar pa je ob tej priliki povabil k nam češke investitorje in pri tem izpostavil dobro geostrateško lego Slovenije, glede Luke Koper pa je povedal, da so zdaj izpolnjeni pogoji za gradnjo drugega tira, tako da bodo tudi podjetja iz Češke in drugih srednjeevropskih držav lahko poslovala preko koprskega pristanišča. »Zato sem hvaležen za načelno podporo in vesel bom vsakega konkretnega sodelovanja med Češko in Slovenijo pri tem projektu.«

Krepijo se naložbe, število turistov ...

Češka je deveta gospodarska partnerica Slovenije, krepijo se naložbe čeških podjetij v Sloveniji in obratno, vse večja je izmenjava študentov, turistov in podjetnikov.

Tema današnjih srečanj so bili tudi prihodnji skupni projekti pri digitalizaciji industrije, predvsem avtomobilske. Premierja sta obiskala DigiLab Škoda Auto, kjer sta otvorila Digitalni poslovni forum, ki so se ga udeležila tudi slovenska start-up podjetja, ki ponujajo napredne rešitve na področju (e-)mobilnosti, pametnih mest in omrežij ter sodobnih konceptov varne vožnje.

Na vprašanje Dela obema premierjema, ali Slovenijo vidita v krogu višegrajskih držav, je Sobotka predvsem izpostavil dobro sodelovanje in skupni interes, da bi stabilizirali Zahodni Balkan in države s tega območja integrirali v EU.

Po Cerarjevih besedah je bilo v zadnjih letih sodelovanje z višegrajsko skupino zelo dobro, »to je optimalna oblika za naše sodelovanje. Če bo kdaj prišlo do intenziviranja tega odnosa, bo pokazal čas, za zdaj pa je ta odnos, takšen, kot je povsem ustrezen.«

Pomembno pa je, tako slovenski premier, da »skupno najdemo odgovore na migracijsko in varnostno krizo. Če tu odgovorov ne bo, potem drugih vprašanj niti ne bomo mogli naslavljati skupaj.«

Državi sta partnerki v Uniji in Natu, obe sta odvisni od izvoza in potrebujeta enoten evropski trg, zelo podobno stališče imata tudi kar zadeva prost dostop do trgov zunaj Evrope.

Zagovornika EU

Po Cerarjevih besedah je zato pomembno, da »v Evropi zagotavljamo varnost, stabilnost in mir. Če ni teh predpostavk in osnovnih svoboščin in človekovih pravic, ne moremo pričakovati normalnega gospodarskega delovanja. S tem bi se Evropa zelo spremenila. Zato sva oba s premierjem Sobotko zagovornika EU, verjameva, da mora ta ščititi naše skupne interese in vrednote.«

V zvezi s prostim gibanjem po schengenskem območju sta po Sobotkinih besedah s Cerarjem našla »veliko skupnih mnenj, kako naj bi se Evropa spremenila, da bi lahko ohranili ta model, ki nam zagotavlja stabilnost in integriranost v Evropi.«