Civilno letalstvo: Bruselj bo opomnil Ljubljano

Okrepitev nadzora na področju plovnosti. Certifikati še niso v nevarnosti.

Objavljeno
15. junij 2015 20.16
Aleš Stergar, gospodarstvo
Aleš Stergar, gospodarstvo
Ljubljana − Direktor evropske letalske varnostne agencije (EASA) Patrick Ky je slovenskemu ministru za infrastrukturo Petru Gašperšiču prejšnji teden ob obisku v Kölnu znova pojasnil, da mora Slovenija okrepiti izvajanje nadzora na področju plovnosti.

Zato potrebuje vsaj nekaj usposobljenega kadra. Na ministrstvu za infrastrukturo so pojasnili, da je Patrick Ky na pogovorih v Kölnu osvetlil poglede EASA na delovanje letalskega prometa v Sloveniji. Menil je, da nadzorniki oziroma inšpektorji v javni agenciji za civilno letalstvo (JACL), ki delajo na tem področju, opravijo premalo nadzorov. Ky je obljubil vso pomoč EASA pri odpravi neskladij tako z nasveti kot tudi »z morebitnimi človeškimi viri«, ki obvladujejo področje plovnosti, so še pojasnili na slovenskem ministrstvu.

V EASA ne vodijo sodnega postopka proti Sloveniji, so pa evropsko komisijo obvestili o nadaljevanju postopka ugotavljanja kršitev prava EU proti Sloveniji. Na slovenskem infrastrukturnem ministrstvu pričakujejo uradni opomin in dodajajo, da Slovenija ni edina, ki ima težave z zagotavljanjem in izvajanjem uredb komisije o stalni plovnosti in drugih uredb. Poleg tega je Slovenija »izkazala pripravljenost reševanja problematike in sodelovanja z EASA«, zato ne pričakujejo, da bi preklicali vzajemno priznavanje izdanih certifikatov.

Pred enim mesecem predstavniki slovenske letalske industrije in minister za infrastrukturo Peter Gašperšič niso uskladili besedila zakona o letalstvu. Ključne pripombe so se nanašale na spremembo tarif. Minister je takrat napovedal, da bo novela sprejeta verjetno šele do konca leta, večjih težav z evropskimi organi pa že takrat ni pričakoval.

Tudi na po naših informacijah precej burnem sestanku »ožje delovne skupine s ključnimi akterji na trgu«, ki naj bi te dni pripravila sprejemljiv model financiranja JACL, se konec maja niso mogli dogovoriti, z ministrstva pa so prejšnji teden odgovorili, da zakon o letalstvu usklajujejo, »med drugim tudi v sodelovanju z letalsko industrijo in drugimi deležniki oziroma zainteresirano javnostjo«.