Danes, 26. januarja, je mednarodni dan carine

V Finančni upravi RS s čedalje večjim deležem elektronskega poslovanja in poenostavljenih postopkov; carinjenje blaga traja le nekaj minut.

Objavljeno
26. januar 2015 14.22
iza-Carina
Cveto Pavlin, gospodarstvo
Cveto Pavlin, gospodarstvo

Ljubljana − Svetovna carinska organizacija je 26. januar določila za mednarodni dan carine. Letošnji dan zaznamuje slogan usklajeno upravljanje meja, s katerim želi Svetovna carinska organizacija spodbuditi mednarodno carinsko skupnost k še večjemu sodelovanju med carinskimi upravami, med državnimi organi in z gospodarskimi subjekti.

Jedro slogana Usklajeno upravljanje meja je integracija vseh mejnih sistemov v enoten sistem enotnega okna, ki bi poslovanje gospodarstva s carinskimi službami še pospešil in poenostavil. Finančna uprava RS (Furs), ki uresničuje poslanstvo carinske službe v Sloveniji pri uresničevanju smernic Svetovne carinske organizacije, skrbi za strokovno podprto in učinkovito sodelovanje s podjetji in drugimi partnerji v Sloveniji in EU. S čedalje večjim deležem elektronskega poslovanja, poenostavljenih postopkov, z uvajanjem najsodobnejših informacijskih tehnologij in metod dela omogočamo sebi in domačemu gospodarstvu hitrejše in lažje poslovanje ter nižje stroške.

S pooblaščenim statusom že 90 podjetij

Carinjenje blaga v Sloveniji v povprečju traja le nekaj minut. Čedalje večji je delež poenostavljenih postopkov, ko se celotni proces carinjenja opravi v podjetju; pri izvozu je takih kar 95 odstotkov vseh carinskih postopkov, pri uvozu pa več kot 70 odstotkov. Zaupanja vredni gospodarski subjekti so deležni še dodatnih olajšav pri poslovanju s Fursom, ki jim lahko podeli status pooblaščenega gospodarskega subjekta.

V Sloveniji je že 90 podjetij s tem statusom, ki jih je Finančna uprava RS potrdila kot zanesljive partnerje na področju izvajanja carinskih postopkov in poenostavitev, pa tudi na področju varnosti in varstva pri odpremljanju, prejemanju, prevozu in skladiščenju pošiljk. Deležni so ugodnosti pri pridobivanju dovoljenj za poenostavljene postopke, manj je pregledov ...

Predhodno carinjenje na ladji

Lani je Finančna uprava RS storila še korak dlje k poenostavitvi poslovanja in uvedla postopek predhodnega carinjenja na ladji. Predhodno carinjenje na ladji omogoča imetnikom dovoljenj za poenostavljene postopke pošiljanje uvozne deklaracije in sporočila o predložitvi blaga že v času, ko je blago še na krovu ladje, ki je na poti do namembne luke.

Imetnik dovoljenja tako prejme obvestilo o kontroli še pred prihodom ladje v koprsko pristanišče, blago pa se prepusti, ko se ladja priveže v koprskem pristanišču. Tako podjetja lahko začnejo logistične postopke, še preden ladja prispe v pristanišče, kar pospeši njihovo poslovanje in zniža stroške.