Dars ima nove nadzornike, ker prejšnji niso bili optimalni

V NS Darsa od zdaj Juhart, Colnarjeva, Mačkošek in Pirnat, ki imajo trimesečni odpovedni rok.

Objavljeno
11. september 2015 20.19
iza dars
A. S., Gospodarstvo
A. S., Gospodarstvo
Ljubljana – Novi zastopniki državnega kapitala v nadzornem svetu državne avtocestne družbe so skupščini Darsa postali Miha Juhart, Tatjana Colnar, Marjan Mačkošek in Igor Pirnat. Hkrati je SDH razrešil dosedanjega predsednika NS Darsa Roberta Lična; Gregor Osojnik, Andraž Lipold in Gregor Lukan so pred dnevi odstopili.

Robert Ličen
je svojo razrešitev iz tujine komentiral z besedo »končno«. Miha Juhart pa je, prav tako s poti, ob ugibanju o možni menjavi poslovodstva pojasnil, da se poslovodstva menjajo le ob tehtnih razlogih. Robert Ličen je pred štirinajstimi dnevi dejal, da je minister Peter Gašperšič že lani pritiskal, naj se zamenja predsednika uprave Darsa Matjaža Kneza. Miha Juhart pravi, da ob morebitnih pritiskih ne bi odlašal in bi jih takoj prijavil.

Skupščina delničarjev Darsa ni posebno glamurozen dogodek: v ljubljanski izpostavi avtocestne družbe so se na zaprti seji zbrali odvetnica, notarka, trije člani verifikacijske komisije, predstavnica Slovenskega državnega holdinga (SDH) in člani Darsovega poslovodstva. Sledilo je glasovanje o spremembi statuta, razrešitev Roberta Lična in imenovanje novih nadzornikov. Pa podpisi – in konec.

Slabo delo nadzornikov

Ker predstavnica SDH ni bila pooblaščena za dajanje izjav, je mogoče povzeti le pisno pojasnilo, da je SDH zaradi odstopov, ki so bili posledica Ličnovih izjav, izvedel predpisan kandidacijski postopek. In, zelo v vati zapisano, da »sestava nadzornega sveta Darsa ni zagotavljala optimalnega delovanja in kompatibilnosti nadzornega sveta«. V SDH so še zapisali, da so na sestankih z Darsovimi nadzorniki tudi sami ugotavljali pomanjkljivosti pri delu nadzornikov, ki kljub pozivu niso razjasnili določenih vprašanj in pridobili vseh potrebnih informacij od uprave o »določenih potencialno spornih« poslih oziroma nepravilnostih, zaradi katerih je SDH prejel več prijav. V SDH so ocenili, da takšno delovanje nadzornega sveta ne zagotavlja učinkovitega nadzora in sprejemanja odločitev. Kljub izboljšanim rezultatom poslovanja družbe in kljub opozorilom so v SDH ugotovili, da se nadzor ni izboljšal.

Kaže torej, da SDH lani, ko je (27. avgusta, ko je bil Miro Cerar že mandatar, vlada z ministrom Petrom Gašperšičem pa je bila potrjena 17. septembra) zamenjal vse štiri zastopnike kapitala, očitno ni imel sreče, čeprav so takrat zapisali, da so bila pri sestavi »upoštevana izključno strokovna znanja in izkušnje, ki se med posameznimi člani ustrezno dopolnjujejo,« predprejšnja sestava, ki ji je predsedoval Dušan Hočevar, imenovala pa druga Janševa vlada leta 2012, pa da ni zagotavljala »optimalne heterogene strokovne zastopanosti«.

Za več kot pol milijona škode

O »potencialno spornih poslih oziroma nepravilnostih« se je v javnosti začelo govoriti takoj, ko je Robert Ličen zagotovil, da poslovodstva Darsa ne bodo menjali brez zakonitih razlogov – kar je ponovil tudi na sporni novinarski konferenci po zadnji seji prejšnjih nadzornikov. Takrat je zatrdil, da so bile pri poslih s soljo le napake, končne revizije obnove sedeža Darsa v Celju pa še ni bilo.

Med očitki so bili verjetno tudi nepotrebni sodni spori, med drugim s poslovodstvom, ki ga je vodila Mateja Duhovnik, naročili pa »Hočevarjevi« nadzorniki. Po neuradnih navedbah je poslovodstvo v sodnih sporih po nepotrebnem »prehitevalo«, Dars pa naj bi bil z izplačili odškodnin, stroški za pravnike in podobnim do zdaj že oškodovan za več kot pol milijona evrov. Očitno je prav take stroške Robert Ličen pred dvema tednoma ob neutemeljenih zamenjavah poslovodstev omenjal kot nepotrebne – in predlagal, da naj jih krijejo predlagatelji zamenjav.