Država vzela tričetrt Darsovega dobička

O nadzornikih tokrat še nič, verjetno pa kmalu, na novi skupščini.

Objavljeno
31. avgust 2015 21.17
lvi_dars
A. S., Gospodarstvo
A. S., Gospodarstvo

Ljubljana - Slabih šest ur pred iztekom zakonskega roka za izpeljavo delničarske skupščine si je država v podobi SDH od 40,5 milijonov evrov lanskega Darsovega bilančnega dobička v nasprotju s predlogom uprave oddelila dividendo v višini 31 milijonov evrov.

Tako se je praktično ponovila lanska zgodba, ko je država od 22,4 milijona evrov bilančnega dobička z letnico 2013 vzela sedem milijonov evrov. Predsednik uprave Darsa Matjaž Knez je po skupščini včeraj dejal, da bo družba zato nekoliko težje vračala glavnico posojil, ki so bila najeta za gradnjo avtocest.
Od drugih skupščinskih sklepov je SDH potrdil statutarno spremembo, da Dars lahko v Sloveniji ustanavlja podružnice in hčerinske družbe, ne pa, da lahko uprava za določen čas imenuje vodilne delavce kot delavce s posebnimi pooblastili.

Ni pa se ponovil drugi del lanske zgodbe, ko je SDH konec avgusta na delničarski skupščini zamenjal tudi nadzornike in ob imenovanju novih pojasnil, da so bila »upoštevana izključno strokovna znanja in izkušnje, ki se med posameznimi člani ustrezno dopolnjujejo.« To dopolnjevanje se je očitno končalo prejšnji petek, ko so po navedbah SDH odstopili trije člani nadzornega sveta (Gregor Osojnik, Andraž Lipold in Gregor Lukan) in to zaradi nestrinjanja s četrtkovo izjavo njihovega predsednika Roberta Lična o domnevnih pritiskih infrastrukturnega ministra Petra Gašperšiča, naj nadzorni svet zamenja Matjaža Kneza. Ta je včeraj pojasnil, da imajo na Darsu le odstopno izjavo Gregorja Lukana in da nadzorni svet deluje.

Kot smo poročali, je Peter Gašperšič Ličnove navedbe o pritiskih takoj zanikal. Vendar daje prvi nadzornik vtis, da bi jih lahko argumentiral in dokazal. Vsekakor je v javnosti že ob lanski menjavi nadzornikov prevladalo prepričanje, da bodo Matjaža Kneza hitro zamenjali. Ko se to ni zgodilo, so začele na dan prihajati različne informacije o domnevnih nepravilnostih, ki pa po pojasnilu Roberta Lična niso zadosten zakonski razlog za kadrovske menjave. Ena od nepravilnosti naj bi bila ustanovitev telekomunikacijske hčerinske družbe kar pa je skupščina s spremembo statuta dopustila.