Državni holding bo najbrž zamenjal štiri Darsove nadzornike

Trije člani NS že odstopili. Vzrok za njihovo odločitev so menda nesoglasja s predsednikom Robertom Ličnom.

Objavljeno
30. avgust 2015 20.40
Maja Grgič, Aleš Stergar, gospodarstvo
Maja Grgič, Aleš Stergar, gospodarstvo
Ljubljana – Na današnji skupščini Darsa po petkovem odstopu treh nadzornikov menda ni mogoče pričakovati kadrovskih odločitev, se bo pa to zgodilo na novi skupščini, ki naj bi bila v kratkem. V Slovenskem državnem holdingu pred ponedeljkom namreč niso komentirali dogodkov.

Zelo verjetno pa je, da bo SDH takrat imenoval štiri nove člane nadzornega sveta v Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars), kar pomeni, da bo odpoklical tudi sedanjega prvega nadzornika Roberta Lična, je mogoče neuradno izvedeti. V Slovenskem državnem holdingu (SDH) pred ponedeljkom namreč niso dajali izjav.

Nova skupščina bo nujna, ker mora SDH za imenovanje novih nadzornikov izvesti predpisan kadrovski postopek. Slišati pa je tudi, da ni izključen scenarij, da bi bilo na koncu novo ime le namesto Lična, saj so trenja med njim in drugimi nadzorniki trajala že dolgo.

Trije člani proti Ličnu

Predsednik uprave SDH Matej Pirc je potrdil, da je bil v petek seznanjen z odstopi treh nadzornikov, dodatnih komentarjev ni hotel dajati. A po dosegljivih informacijah so nadzorniki, ki so se v petek sestali tudi z vodstvom SDH, menda odstopili zaradi ravnanja prvega nadzornika. Skupaj s predstavniki zaposlenih v nadzornem svetu so podpisali izjavo, da se distancirajo od Ličnovih izjav, je mogoče izvedeti. V izjavi so menda zapisali tudi, da niso bili seznanjeni s pritiski ministra Petra Gašperšiča, o katerih je v zadnjih dneh govoril Ličen. S tem pa, kot pravijo naši viri, ni bil seznanjen niti SDH, ki da prav tako ni bil obveščen o lanskih sestankih ministra z Robertom Ličnom in drugimi nadzorniki Darsa.

Petkovega odstopa treh od štirih zastopnikov kapitala v nadzornem svetu državne avtocestne družbe Dars zaradi izjav četrtega, predsednika NS Darsa Roberta Lična, ki je v četrtek dejal, da mu je minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, ki je to takoj zanikal, (že lani) predlagal, naj zamenja predsednika uprave Darsa Matjaža Kneza, tudi v vladi ne komentirajo. Neuradno se je o zamenjavi Roberta Lična skrivaj govorilo že mesece, ne šele po njegovih četrtkovih izjavah.

SDH je Roberta Lična, Gregorja Osolnika (Sava), Gregorja Lukmana (Mercator nepremičnine) in Andraža Lipolda (Petrol) v NS Darsa imenoval lani kot bolj kompetentne od njihovih predhodnikov, ki jih je predčasno odpoklical. Nekdanji nadzorniki so bili imenovani v času druge vlade Janeza Janše in so kmalu po nastopu funkcije zamenjali dotedanjo predsednico uprave Matejo Duhovnik in imenovali Matjaža Kneza.

Robert Ličen je takoj po prevzemu predsedniške funkcije v NS Darsa poudaril, da se poslovodstva ne menja zaradi barve las ali strankarske izkaznice. (Matjaž Knez je bil ob imenovanju po lastnih besedah neaktiven član SLS, strankarsko nikoli aktiven in opredeljen Robert Ličen pa je dejal, da je Kneza prvič srečal dan pred svojim imenovanjem v NS Darsa.) V četrtek pozno popoldne je Robert Ličen ponovil svojo izjavo in dodal, da mu je minister Peter Gašperšič nedvoumno (»boste že našli kakšen razlog«) pozval, naj zamenja Kneza. Ličen sicer ves čas zagovarja načelo, da poslovodstva brez zakonitih razlogov ne gre menjati, v četrtek pa je ponovil, da takih zakonitih razlogov pri Knezu ni.

Za ločitev od politike

V zadnjih dvanajstih mesecih so nadzorniki obravnavali kar nekaj primerov, ko naj bi bilo ravnanje poslovodstva Darsa nezakonito, a je Robert Ličen po četrtkovi seji NS Darsa dejal, da v primeru nabave soli za posipanje cest ni šlo za nezakonitosti, ampak le za manjše napake. Revizija obnove poslovnih prostorov na sedežu Darsa v Celju – dela, razpisana in oddana po javnem razpisu, naj bi se med obnovo precej razširila – pa še vedno ni dokončna, čeprav so se nadzorniki z njo ukvarjali na vseh svojih sejah. Prav v zvezi s temi primeri je bilo neuradno večkrat mogoče slišati, da se nadzorniki ne strinjajo s svojim predsednikom, Robert Ličen, ki je edini pooblaščen za komuniciranje z javnostjo, pa je vedno poudarjal, da so razprave res živahne, odločitve pa bolj ali manj enotne. Posredno je dal to vedeti tudi v četrtek, ko je dejal, da ima nadzorni svet šest članov in bi ga lahko tudi preglasovali.

V četrtek je Robert Ličen ponovil, da ga SDH vedno lahko zamenja, sam pa predsednika uprave ne bo odstavil brez zakonitega razloga. Novi nadzorniki po njegovih besedah takoj lahko zamenjajo upravo, toda če za to ne bo zakonitih razlogov, bo imela uprava vedno možnost za pritožbo in zahtevek za odškodnino. Ki bi jo po vsej verjetnosti tudi dobila, meni Ličen, ki bi nalog za njeno izplačilo zato naložil tistemu, ki zahteva zamenjavo. Formalno to nikakor ni minister, saj se kot politik ne bi smel vmešavati v delo SDH, ki upravlja državno premoženje. V sedanjem sporu Gašperšič : Ličen bo očitno odločilno, komu verjeti.

Trojica nadzornikov se je za odstop odločila prav zaradi Ličnovih obtožb Gašperšiča. Menda zato, ker sami niso bili deležni takih domnevnih pritiskov, niti jih s pritiski nanj Ličen menda ni seznanil. Od Ličnovih izjav sta se menda distancirala (v pismu SDH) tudi zastopnika zaposlenih v NS Darsa Vito Meško in Rožle Podboršek, ki pa s svojih funkcij nista odstopila – pri njima je postopek drugačen.

S četrtkovimi izjavami, po tistem zadeve ni več pojasnjeval, se je Robert Ličen v bistvu podal v boj za dosledno ločitev politike od upravljanja gospodarskih družb. Ne nazadnje je bil SDH prav zato ustanovljen. Minister Peter Gašperšič je za Delo že pred slabim mesecem zanikal, da bi od SDH zahteval menjavo Roberta Lična v NS Darsa.