Državno poroštvo za refinanciranje Darsa

Krovni poroštveni zakon za 19 posamičnih poroštvenih zakonov ni izvedljiv.

Objavljeno
02. april 2015 19.03
iza dars
A. S., Gospodarstvo
A. S., Gospodarstvo

Ljubljana - Vlada je sprejela besedilo Zakona o poroštvu Republike Slovenije za obveznosti DARS iz naslova kreditov in dolžniških vrednostnih papirjev, najetih oziroma izdanih za refinanciranje obstoječega dolga DARS.
Zadnji dan letošnjega februarja, je Darsov dolg, ki je zavarovan s poroštvom države, natanko 2.648.633.296 evrov. Po vladnem zakonskem predlogu naj bi se Dars refinanciral tako, da letne obveznosti za vračilo glavnice in plačilo obresti ne bi presegle tristo milijonov evrov.

Če bo parlament sprejel zakon, bo državna avtocestna družba lahko refinancirala svoje obveznosti, ki jih ima po 19 posamičnih poroštvenih zakonih. Zaradi najema posojil s prekratkim rokom vračanja je že nekaj let grozilo, da bodo obveznosti sredi drugega desetletja tretjega tisočletja presegle Darsove zmožnosti za odplačevanje.

Dars je v zadnjih letih nekaj kreditov uspel refinancirati, na roko mu gredo tudi izjem no nizke evropske obrestne mere, to v letu 2016 bi se stvari po napovedih poslovodstva Darsa preveč zaostrile. Poslovodstvo je zategadelj že več kot leto od vlade zahtevalo, da pripravi krovni poroštveni zakon.

V poslanskem vprašanju je poslanec Združene levice Franc Trček vlado povprašal prav o državnih poroštvih za Dars. Vlada mu je v odgovoru danes napisala, da bi bil krovni poroštveni zakon neprimeren, saj država z nekaterimi poroštvenimi zakoni ni dala le poroštva, temveč tudi soglasje k prevzemanju obveznosti.

Vlada pa se sicer vsekakor "strinja, da je zaradi zagotovitve dolgoročne finančne vzdržnosti poslovanja Darsa, katerega pomemben del je tudi odplačilo dolga iz zadolževanja družbe, sprejem poroštvenega zakona za refinanciranje obveznosti nujen." S predlaganim zakonom "se bo družbi omogočilo aktivno upravljanje z dolgom, predvsem gre za upravljanje ročnosti in cene virov," je zapisano v odgovoru poslancu Trčku.

Poravnavanje do tristo milijonov obveznosti zna biti ustrezna meja. Dars je tudi lani reprogramiral posojila in namesto 365 milijonov evrov posojilodajalcem vrnil 162 milijonov evrov, za obresti pa odštel skoraj 55 milijonov evrov.