Energetska učinkovitost bo uzakonjena

Vlada zagotavlja uskladitev z evropsko zakonodajo.

Objavljeno
25. september 2015 21.00
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – Evropska komisija je danes Sloveniji poslala obrazloženo mnenje in jo pozvala k popolnemu prenosu direktive o energetski učinkovitosti v nacionalno zakonodajo. Postopke za ugotavljanje kršitev zaradi neprenosa direktive v 27 državah članicah EU je komisija začela lani, do zdaj pa izdala že osem mnenj državam članicam, ki direktive še vedno niso prenesle v celoti: Avstriji, Portugalski, Bolgariji, Hrvaški, Irski, Romuniji, Nemčiji in Latviji. Proti dvema državama članicama, Madžarski in Grčiji, pa je začela že postopek pred sodiščem EU.

Slovenija je 12. od držav, ki je v postopku kršitve izpolnjevanja obveznosti. »Gre za zelo zahtevno direktivo, tako zaradi administrativnih obveznosti, kot sta poročanje in priprava strategij, akcijskega načrta, kot zaradi nove regulative. Ključna zahteva direktive je prenos določbe o obveznosti distributerjev energije za doseganje prihrankov energije. To obveznost smo v Sloveniji imeli že od leta 2010, letos pa smo v skladu z direktivo obveznosti povečali,« pravijo na ministrstvu za infrastrukturo (Mzip).

Slovenija je s sprejetjem novega energetskega zakona spomladi 2014 prenesla večino določil direktive. Za popolni prenos pa je treba sprejeti še dolgoročno strategijo za spodbujanje naložb v energetsko prenovo stavb, uredbo o upravljanju energije v javnem sektorju ter na njeni podlagi še uredbo o stvarnem premoženju države in lokalnih skupnosti, in pravilnik o metodologiji za izdelavo energetskih pregledov.

»Strategija za spodbujanje naložb v energetsko prenovo stavb je že medresorsko usklajena in bo prihodnji teden posredovana v sprejetje na vlado. Uredba o upravljanju energije je bila marca v javni obravnavi in bo predvidoma pripravljena do konca leta, do takrat bo sprejet tudi pravilnik o energetskih pregledih,« napovedujejo na Mzip. Drugih kršitev, ki jih navaja komisija, po mnenju Mzip ni. Tako so že sprejete smernice o energetskem pogodbeništvu, vzpostavljen je tudi spletni portal Trajnostna energija.