Energetske izkaznice: v oglasih jih skorajda ni videti, več pa jih je v izdelavi

Posredniki in lastniki stavb upajo, da bodo inšpektorji razumevajoči, če bo izkaznica vsaj že naročena.

Objavljeno
05. januar 2015 19.12
pma*Sallaumines
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo
Ljubljana – Novo leto prinaša tudi kazni za prodajalce ali najemodajalce stavb, ki oglašujejo svoje nepremičnine, ne da bi v oglasu navedli tudi kazalnik energetske učinkovitosti. Tako zakonodaja, življenje pa piše drugačne zgodbe. Med oglasi je novi obvezni podatek zgolj redka izjema, oglaševana ponudba pa se je na prehodu leta nekoliko osula.

Napovedi, da bodo imeli nepremičninski posredniki skupaj s pooblaščenimi strokovnjaki za izdelavo energetskih izkaznic v prvih mesecih leta več dela, se uresničujejo. Predsednik združenja družb za nepremičninsko posredovanje pri nepremičninski zbornici in direktor družbe INSA nepremičnine Branko Potočnik za zdaj nima slabih izkušenj v povezavi z energetskimi izkaznicami. Telefoni sicer ves čas brnijo, in posrednik stranke vestno opozarja na njihovo obveznost. Mnogi lastniki stavb se bojijo sankcij – zakon določa za oglas brez navedenih energetskih kazalnikov globo v višini 250 evrov –, saj jim je jasno, da da izkaznice ni mogoče dobiti čez noč.

V vrsto in počakati kak teden

»Treba se je pač postaviti v vrsto in počakati teden ali dva. Za nas je dovolj, da vemo,« poudarja Potočnik, »da so izkaznice v izdelavi. V tem primeru pričakujemo razumevajoče ravnanje inšpekcijskih služb, saj gre za objektivno pogojene zamude. Nekaj drugega je seveda, če nekdo noče naročiti izkaznice.« Spomnimo: Za večstanovanjske hiše s skupnimi ogrevalnimi sistemi je sicer mogoče izkaznico izdelati že leto in pol, a je bilo to za posameznega naročnika zelo drago. Šele decembra izdani pravilnik o metodologiji izdelave in izdaji energetskih izkaznic je omogočil poenostavljeni postopek in z njim sprejemljivo nizko ceno (podobno cenam energetskih izkaznic denimo v Nemčiji). Nepremičninski posredniki skupaj z lastniki torej pričakujejo, da bodo takrat, ko je izkaznica že naročena, inšpektorji izrekli le opozorilo.

Prvi vtis ob prebiranju spletnih oglasnikov je, da se je po praznikih obseg oglasov zmanjšal. Res je, nekateri oglaševalci oziroma lastniki so jih preprosto umaknili, pritrjuje Potočnik. To pa zato, ker sami nepremičninski posredniki pogosto ne vedo, kaj jim je storiti. Stališče ceha je znano: Energetski zakon zavezuje lastnika stavbe, ne pa nepremičninskega posrednika. Posrednik pa je dolžan po zakonu o nepremičninskem posredovanju opozoriti naročnika oglasa o vseh pravnih dejstvih in obveznostih. To pomeni, da ga mora jasno opozoriti, da pri oglaševanju in prometu potrebuje energetsko izkaznico, in s tem je svoje opravil. Ostalo je odgovornost lastnika.

Praksa oglaševalcev je različna, največ jih izkaznico preprosto ignorira. Le sem in tja smo našli kak oglas z navedbo energetskega razreda, nekateri so se potrudili in so pri oglasu napisali, da za to stavbo po zakonu energetska izkaznica ni potrebna. Urejen sistem pa je uvedla INSA nepremičnine: v oglasu bodisi navaja energetski razred in tudi porabo energije v kwh/m2a, bodisi informacijo, da izkaznica ni potrebna, ali opombo »ni izkaznice«. V pomoč strankam pa so sklenili tudi pogodbo z nekaj pooblaščenimi izdelovalci energetskih izkaznic in z njimi dogovorili ugodnejše cene, nato pa jih priporočajo svojim strankam.

Rahla panika, a nobene gneče

»Dan D je minil, čutiti je rahlo paniko. Nekoliko bolj mi zvonijo telefoni in izdelujem nekaj več energetskih izkaznic kot prej, ampak ni nobene gneče,« pa je na Delovo vprašanje odgovoril Matjaž Valenčič iz Združenja izdelovalcev energetskih izkaznic in hudomušno dodal: »Sem mislil, da bomo morali po vzoru zdravstva ali sodstva uvesti čakalne vrste, čeprav bi se potem našel kdo, ki bi trdil, da ima pravico do pridobitve energetske izkaznice v razumnem roku.«

Sogovorniku pravzaprav ni čisto jasno, zakaj ponudniki umikajo oglase. Domneva, da jih umikajo tisti, ki niso resni, in oglašujejo za vsak slučaj, če bi res dosegli visoko ceno. Torej tisti, ki imajo stanovanje kot naložbo. Prav ti pa so tudi napihovali ceno. Valenčič meni, da 30.000 prodajnih oglasov stavb ali delov stavb ni realna slika globine slovenskega nepremičninskega trga. »Če bodo torej neresni oglasi umaknjeni, nič narobe.«

V združenju so razočarani, ker ministrstvo za infrastrukturo ni upoštevalo številnih njihovih pripomb na pravilnik o metodologiji izdelave energetske izkaznice ali pa jih je vsebinsko spremenilo. Zato bodo predlagali popravek pravilnika.

Inšpekcija v pripravljenosti

Po črki zakona nadzira uresničevanje določil o energetski izkaznici inšpektorat za promet, energetiko in prostor. Na vprašanje, ali bodo zaradi okoliščin pri zapoznelem sprejemanju podzakonskih aktov na začetku kaj bolj prizanesljivi in bodo kršitelje najprej samo opozarjali na njihovo dolžnost, seveda nismo dobili jasnega neposrednega odgovora.Poudarili pa so, da bodo ob ugotovljenih kršitvah uvedli prekrškovne postopke, da pa bodo gradbeni inšpektorji »postopali v skladu z zakonskimi določili s področja nadzora in prekrškov, ki določajo tudi pogoje za izrek milejšega ukrepa«.

Po podatkih ministrstva za infrastrukturo je bilo 17. decembra lani v Sloveniji 268 licenciranih strokovnjakov za izdelavo energetskih izkaznic, v register pa je do tedaj prispelo okoli 1100 energetskih izkaznic. V prihodnje bodo pospešili pridobivanje licenc, saj bo šolanje novih strokovnjakov poleg ZRMK opravljala še Zbornica za arhitekturo in prostor (ZAPS). Za januar je minister za infrastrukturo Peter Gašperšič obljubil tudi novo uredbo o določitvi cene energetske izkaznice, ki cene najbrž ne bo omejila navzgor.