Kako naj Slovenija iz inovacijske sledilke postane inovacijska voditeljica

Zaostajamo v inovativnosti, kreativnosti, konkurenčnosti in prehodu znanja v industrijo.

Objavljeno
07. september 2016 19.10
pr letrika
Cveto Pavlin
Cveto Pavlin

Ljubljana – Čas je za tehnološki in inovacijski preboj Slovenije, ugotavljajo na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in Inženirski akademiji Slovenije (IAS), za kar bo potrebnih več ukrepov. Na tretji strateški konferenci Slovenija 5.0 so predstavili pet ključnih.

Po mednarodnih ocenah razvojnih dejavnikov, ki jih pripravljajo Svetovna banka, OECD in evropska komisija, sodi Slovenija med inovacijske sledilce in je po inovativnosti v EU na 12. mestu. Za EU zaostaja tudi pri investicijah v raziskave in razvoj (RR). Naša dodatna težava je, ker je preveč raziskovalcev v visokošolskem sektorju in na inštitutih. Leta 2014 jih je bilo od 12.155 v visokošolskem sektorju 27,7 odstotka, na inštitutih pa 20,7 odstotka.

Slovenija je malo pod povprečjem EU tudi po številu patentov. Leta 2010 smo na milijon prebivalcev prijavili 82 patentov, tri leta za tem pa le še 46. Za oceno inovativnosti je še pomembnejši pokazatelj število podeljenih evropskih patentov v ZDA na milijon prebivalcev. Slovenija je s 13,6 podeljenega patenta zasedla mesto pod povprečjem EU in je daleč za razvitimi državami.

Neustrezna tehnološka sestava gospodarstva

Po številu objavljenih znanstvenih rezultatov raziskovalcev je Slovenija v EU na visokem šestem mestu, celo pred Nemčijo, Avstrijo, ZDA in Japonsko, vendar je z le 0,52 citata na članek pod povprečjem EU. Za uveljavitev na globalnem trgu nima ustrezne tehnološke sestave gospodarstva. EU ima delež visokotehnoloških proizvodov v izvozu 15,3 odstotka, Slovenija le 5,5, je najbolj akutne točke inovacijskega sistema v Sloveniji povzel dr. Jože Vižintin, glavni tajnik IAS.

Slovenija je dobra v indeksu človeškega razvoja (dolgo in zdravo življenje, znanje, spodoben življenjski standard, sodelovanje v političnem in lokalnem življenju, okoljska vzdržnost, varnost in pravice ...), saj se je leta 2014 uvrstila na 25. mesto med 188 državami. Prav tako je na 25. mestu po indeksu uspešnosti, ki temelji na materialni uspešnosti, blaginji, zadovoljstvu z življenjem in obetih za dobro življenje v prihodnosti. Indeks obravnava 142 držav, kar je 96 odstotkov svetovnega prebivalstva.

Pet ključnih ukrepov za inovacijski preboj

Za tehnološki in inovacijski preboj Slovenije bo ključnih pet ukrepov, ki so jih predstavili na omenjeni strateški konferenci. Prvi ukrep je prenos nemškega modela kroženja raziskovalcev med univerzami in gospodarstvom. V tem okviru med drugim predlagajo, da bi mladi po doktoratu morali obvezno v industrijo, na tujo univerzo ali inštitut.

Drugi ukrep predvideva reformo tehniških (inženirskih) programov na vseh treh stopnjah v visokem šolstvu. To med drugim predvideva izločitev visokostrokovnih šol iz univerz in njihovo združitev s samostojnimi fakultetami v politehnike, pri čemer se država in gospodarstvo obvežeta za nabavo ustrezne opreme.

S tretjim ukrepom bi več javnih sredstev namenili za RR, vendar s prestrukturiranjem znotraj javne porabe. Četrti ukrep predvideva privlačnejše davčno in investicijsko okolje za nov razvojni zagon, pri petem pa gre za poseben program ukrepov za pospešitev digitalizacije industrije – Industrija 4.0.