Nepreglednost podatkov in informacij kaže na hipokrizijo AKOS

Svet za elektronske komunikacije opozarja na pomanjkljiva poročila o razvoju trga, ker operaterji nasprotujejo objavam svojih podatkov.

Objavljeno
29. februar 2016 15.54
Božena Križnik
Božena Križnik
Ljubljana – Podatki in informacije o stanju na trgu elektronskih komunikacij, ki jih zagotavlja Agencija za komunikacijska omrežja in storitve (AKOS), so pomanjkljivi, opozarja Svet za elektronske komunikacije. To ni v javnem interesu, saj ovira večjo odprtost in konkurenčnost trga. Brez javno dostopnih preglednih podatkov in informacij o stanju trga je ovirano tudi delo vseh, ki se ukvarjajo s preučevanjem razvoja elektronskih komunikacij v Sloveniji. V javnem interesu je, da AKOS zagotavlja pregledne podatke in informacije, na osnovi katerih je mogoče pripravljati neodvisne analize učinkovitosti in uspešnosti sedanjih ukrepov sektorske politike in regulacije. Še toliko bolj, ker Slovenija v tem pogledu na nekaterih področjih razvojno zaostaja.

Svet za elektronske komunikacije je doslej že večkrat opozoril na pomanjkljiva poročila o razvoju trga elektronskih komunikacij, ki ne vsebujejo neagregiranih podatkov na primer o priključkih, naročnikih in prometu ter finančnih podatkov o trgu elektronskih komunikacij. Ti so nujni za analizo stanja, politik in regulacije elektronskih komunikacij ter za razumevanje vzrokov razvojnega zaostajanja.

Podrobnejše podatke in informacije o trgu je AKOS že javno objavljal. Iz sporočila omenjenega sveta pa izhaja, da je AKOS v zadnjih letih podlegel pritiskom operaterjev in izvajalcev storitev, ki objavi nasprotujejo. Ti so podatke in informacije pričeli označevati kot poslovno skrivnost, s čimer po mnenju AKOS preprečujejo njihovo objavo, ne glede na njegova siceršnja široka zakonska pooblastila v zvezi z zbiranjem ter objavo podatkov in informacij.

Operaterji in izvajalci storitev objavi nasprotujejo. Pri tem gredo tako daleč, da nasprotujejo celo objavi podatkov in informacij, ki jih morda objavljajo v svojih letnih poročilih, drugih publikacijah in tržnih komunikacijah ali pa jih objavljajo drugi domači oziroma tuji organi. Pri tem se sklicujejo na zakon o gospodarskih družbah. »Presenetljivo je,« ugotavlja svet za telekomunikacije, »da agencija ne uveljavlja svoje regulatorne vloge in zakonskih pooblastil, kot to počno regulatorji v drugih državah članicah Evropske unije. Povsem nedopustno je namreč, da operaterji in izvajalci storitev nasprotujejo objavi podatkov in informacij, čeprav ne gre za nobeno poslovno skrivnost, kaj šele da bi z objavo nastala kakršna koli škoda.«

Praksa v drugih članicah Evropske unije pritrjuje mnenju sveta. Regulatorji tam praviloma objavljajo bistveno več podatkov in informacij o stanju na trgu kot AKOS. Tako se lahko širši krog zainteresiranih institucij in organov vključuje v analiziranje trga, sektorskih politik in regulacije.

V nasprotju s prakso drugih regulatorjev AKOS objavlja deleže posameznih operaterjev oz. izvajalcev storitev glede na celotni trg – zaradi varstva poslovne skrivnosti. V resnici pa lahko vsak operater oz. izvajalec storitev na osnovi lastnih absolutnih vrednosti preprosto izračuna tudi absolutne vrednosti svojih konkurentov. Zato je varovanje poslovne skrivnosti povsem nesmiselno. Zainteresirana javnost in vsi deležniki na področju elektronskih komunikacij pa o absolutnih vrednostih in trendih lahko le ugibamo.

Nepreglednost podatkov in informacij, ki se je vzpostavila s podporo AKOS, kaže na hipokrizijo, na katero svet že dlje časa opozarja in se zoper njo odločno bori. Poročila, izražena zgolj z deleži in ne z absolutnimi vrednostmi, ne podajajo celovite slike stanja na trgu ali ga celo izkrivljajo, niti ne kažejo razvojnega zaostanka Slovenije. Zato bo svet bo pregledal zakonsko podlago ter predlagal ukrepe, s katerimi bi odpravili sedanje nedopustno stanje.