Plin pod pritiskom OVE in poceni premoga

Organizacija IEA v nadaljevanju leta napoveduje večje povpraševanje in rast cen nafte ter manjše po zemeljskem plinu.

Objavljeno
15. julij 2016 20.00
Cveto Pavlin
Cveto Pavlin
Mednarodna agencija za energijo (IEA) je v zadnjih dveh mesecih nekoliko izboljšala svoje napovedi o letošnjem povpraševanju po nafti in zemeljskem plinu. Pri prvi navzgor, pri drugem pa navzdol. Povečano povpraševanja po nafti v prihodnjem letu napovedujejo tudi v Opecu.

Rast povpraševanja po nafti, ki bo večja od pričakovanj, bo v nadaljevanju leta zvišala cene nafte, čeprav bodo na trgu še vedno ostajali presežki nafte, je v svojem poročilu ocenila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Globalno povpraševanje po nafti se bo po napovedih IEA letos povečalo za 1,4 milijona sodov na 69,1 milijona 159-litrskih sodov na dan.

Tokratna ocena boljša od junijske napovedi

Organizacija IEA je še prejšnji mesec napovedovala, da se bo povpraševanje po nafti letos povečalo za 1,3 milijona sodov na dan, vendar je sredi prejšnjega tedna opozorila, da bodo na trgu še vedno ostajali presežki nafte, ki bodo vplivali na stabilnost cen. Tokratna mesečna ocena je boljša od junijske, v kateri je agencija predvidevala, da letos ni mogoče pričakovati opaznejše rasti cen črnega zlata.

Medtem pa je Organizacija držav izvoznic nafte (Opec) v julijskem poročilu ocenila, da se bodo presežki zmanjšali prihodnje leto, ko naj bi države, ki niso članice kartela, predvsem ZDA, precej zmanjšale proizvodnjo nafte.

Opec, ki proizvede približno tretjino vse svetovne nafte, je poleg tega še napovedal, da se bo povpraševanje prihodnje leto povečalo za 1,3 milijona sodov, torej na skupaj 97,4 milijona sodov nafte na dan.

Manjša rast povpraševanja po zemeljskem plinu

Drugačne so napovedi za zemeljski plin. Rast povpraševanja po njem se bo po napovedih Mednarodne agencije za energijo (IEA) še nekoliko upočasnila. Do leta 2021 je mogoče pričakovati povprečno 1,5-odstotne stopnje rasti, saj velika rast v Indiji ne bo mogla izravnati stagnacije v Evropi in negotovosti glede povpraševanja na Kitajskem. Presežna ponudba plina tako ostaja tudi v prihodnje.

Potem ko je zemeljski plin v zadnjih šestih letih dosegal povprečno 2,5-odstotno letno stopnjo rasti povpraševanja, ima zdaj močno konkurenco obnovljivih virov energije (OVE) in zelo poceni premoga, ugotavlja organizacija IEA, ki ima sedež v Parizu, ter dodaja, da bo svetovni trg zemeljskega plin ostal močno zasičen še vsaj celo desetletje.

Presežki plina dušijo njegovo ceno

Potrošnja zemeljskega plina se bo po novih napovedih vse do leta 2021 povečevala le za poldrugi odstotek na leto, potem ko je prejšnja petletna napoved obetala dvoodstotne letne stopnje rasti do leta 2020. Medtem ko je organizacija IEA februarja sporočila, da bi se presežna ponudba zemeljskega plina na trgu, ki duši njegove cene, lahko izravnala do konca leta 2017, zdaj meni, da se to ne bo zgodilo še vsaj do leta 2018.

Ob upočasnjevanju rasti povpraševanja po zemeljskem plinu pa se bo njegov izvoz precej povečal. Med letoma 2015 in 2021 se bodo izvozne zmogljivosti povečale za 45 odstotkov, predvsem iz ZDA in Avstralije, napoveduje zadnje poročilo IEA.