Podatki napovedujejo rekordno turistično leto

Slovenija je v tujini po besedah ministra prepoznana kot varna in privlačna turistična destinacija.

Objavljeno
31. avgust 2016 16.40
acr Turisti
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Ljubljana − Slovenski turizem je tako po število prihodov turistov kot njihovih prenočitev na poti k novemu rekordnemu letu; nadaljnjo rast gre pričakovati tudi na področju turistične potrošnje. Na Slovenski turistični organizaciji (STO) medtem pred vstopom v zimsko sezono nadaljujejo z intenzivnimi promocijskimi aktivnostmi, je povedala direktorica Maja Pak.

»Statistični podatki o turističnem obisku Slovenije v sedmih mesecih letošnjega leta napovedujejo rekordno turistično leto 2016,« je rezultate prvih sedmih mesecev, ko so slovenski turistični delavci zabeležili za 13 odstotkov več prihodov in za 8,1 odstotka več prenočitev turistov kot julija lani, komentiral minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek.

»Zabeležili smo rast števila prihodov in nočitev tujih in domačih turistov. Ti podatki kažejo, da smo z ukrepi in aktivnostmi na pravi poti,« je ocenil Počivalšek. Slovenija je v tujini po njegovih besedah prepoznana kot varna in privlačna turistična destinacija.

»Z novimi, inovativnimi turističnimi produkti bomo v prihodnje skušali k dopustovanju v Sloveniji pritegniti tudi več domačih turistov,« je dodal minister in izrazil prepričanje, da bodo podatki o turističnem obisku v avgustu še obetavnejši.

Nadaljnjo rast slovenskega turizma direktorica STO Maja Pak pripisuje intenzivnim promocijskim aktivnostim, jasnemu pozicioniranju Slovenije kot zelene, aktivne in zdrave destinacije, atraktivnostim turističnih destinacij in inovativnim turističnim produktom.

»Slovenski turizem še nikoli ni imel tako obsežnih in intenzivnih aktivnosti na tujih trgih,« je ocenila za STA. Dejstvo pa je tudi, da turisti v zadnjem obdobju vse bolj iščejo destinacije, za katere menijo, da so varne.

Vse za promocijo

Sredstev za program STO je več, praktično ves dodaten denar pa je usmerjen v komunikacijo - v oglaševalske digitalne, televizijske in druge kampanje, nadgrajeni so različni dogodki za splošno in strokovno javnost, promocija je razširjena na nove trge, ki jih na STO doslej niso mogli naslavljati v takšni meri.

Dodatna sredstva, usmerjena v turistično promocijo, so investicija, ki se obrestuje. Vendar pa mora biti promocija sistematična in usklajena tudi s promocijo destinacij in podjetij. »Zato program dela STO vedno oblikujemo v tesni povezavi z gospodarstvom, saj lahko le tako jasno opredelimo, kam gremo, na kakšen način, katere produkte na katerem trgu izpostavljati in podobno,« je pojasnila sogovornica.

Razvoj butične ponudbe cilj za naprej

Kakovostno promocijo morajo nujno spremljati tudi pravi turistični produkti - inovativni in z višjo dodano vrednostjo. »Le tako lahko naslavljamo turiste, ki so pripravljeni plačati več. Razvoj butične ponudbe je eden naših ključnih ciljev v naslednjih letih,« je spomnila Pakova in kot lep primer izpostavila vse bolj pestro slovensko ponudbo glamuroznega kampiranja - glampinga.

Pred zimsko turistično sezono STO skupaj s turističnim gospodarstvom nadaljuje začrtane promocijske aktivnosti za tekoče leto. »V teku je obsežna vsebinska digitalna kampanja na 13 trgih, ki bo potekala vse do novembra, s poudarki na ključnih turističnih produktih,« je spomnila direktorica STO. Prihajajo pa tudi številni dogodki; poleg dogodkov na obstoječih ključnih trgih se bo Slovenija tako predstavljala v Dubaju in New Yorku ter na turistični borzi JATA v Tokiu.

Prav tako v Slovenijo še letos prihajajo številni novinarji in skupine novinarjev, med drugim iz Združenih arabskih emiratov in ZDA. »Vse to kaže, da Slovenija postaja vse bolj atraktivna destinacija,« je poudarila Pakova.

Z dodatnimi sredstvi do novih trgov

Ključni trgi slovenskega turizma sicer ostajajo Avstrija, Italija, Nemčija, Belgija, Nizozemska, Velika Britanija in Rusija. Z dodatnimi sredstvi za promocijo pa se ta z določenimi aktivnostmi širi tudi na trge, ki doslej niso bili tako pokriti, ko so na primer Švica, Skandinavija, Poljska, Češka in Madžarska, ZDA.

Slovenija bo v prihodnjih mesecih tudi gostila številne pomembne strokovne dogodke, kot so turistični panel na Blejskem strateškem forumu v začetku septembra, Global Green Destinations Day, ko bo Slovenija konec septembra postala središče trajnostnega turizma, ter oktobrski Dnevi slovenskega turizma, ko bo v središču že nastajanje nove strategije slovenskega turizma. Na STO pripravljajo tudi nov turistični portal, ki naj bi zaživel konec leta. "Na področju vsebinskega digitalnega marketinga delamo v turizmu resnično velike korake naprej," je ocenila Pakova.

Sicer pa v skladu z že začrtanimi usmeritvami na STO nadgrajujejo tudi komunikacijo prek spletnih družbenih medijev, kot so Facebook, Twitter, Instagram in drugi. »Pri številu sledilcev in interakcij beležimo izjemne rezultate,« je poudarila direktorica organizacije.

Slovenija bo tudi v zimski sezoni zelena, aktivna in zdrava destinacija. Izpostavljene bodo zimske aktivne počitnice in zdravilišča, športni turizem, poseben poudarek pa bo veljal tudi kongresnemu turizmu ter vrsti nišnih turističnih produktov. V ospredju bodo tudi zeleni ponudniki oziroma zelene destinacije, vključeni v Zeleno shemo slovenskega turizma, je še dodala Pakova.

Letos in naslednje leto v promociji na STO poudarjajo tematiko zdravih voda, zato je še posebej v ospredju ponudba zdravilišč in bogastvo voda. Hkrati pa se že pripravljajo na leti 2018 in 2019, ko bo v ospredje postavljena kultura.