Slovenija prva v Evropi

Slovenija je od leta 2001 na letni ravni zmanjšala število smrti na cesti za 61 odstotkov.

Objavljeno
18. junij 2015 14.25
tlo amzs
C. P., gospodarstvo; STA
C. P., gospodarstvo; STA

Ljubljana − Evropski svet za varnost prometa (ETSC) je v svojem junijskem poročilu o uspešnosti držav na področju varnosti v cestnem prometu Slovenijo umestil na prvo mesto v Evropi.

Zato bo danes minister za infrastrukturo Peter Gašperšič v Bruslju v imenu Slovenije sprejel evropsko nagrado za varnost v cestnem prometu PIN. »Slovenija si zasluži veliko pohvalo za predanost ciljem, ustanovitev agencije, namenjene varnosti na cesti, in celovitega akcijskega načrta,« so pri tem zapisali v Evropskem svetu za varnost prometa.

Slovenijo čaka še veliko dela

Slovenija je od leta 2001 na letni ravni zmanjšala število smrti na cesti za 61 odstotkov, vendar pa ima pred seboj še veliko dela, če se hoče pridružiti najboljšim, je dejal vodja sveta za prometno varnost Antonio Avenoso.

Ob podelitvi nagrade bodo predstavili tudi poročilo sveta o evropskem napredku pri prometni varnosti. V Evropi je bilo lani 25.845 smrti na cestah, kar je le 0,6 odstotka manj kot leto prej in najmanjše zmanjšanje od leta 2001. Če bi v EU hoteli doseči cilj zmanjšanja primerov smrti za polovico od leta 2010 do 2020, bi se moralo število vsako leto zmanjšati za skoraj osem odstotkov.

V EU na cestah umre 51 ljudi na milijon prebivalcev

Najslabše so se odrezale Latvija, Slovaška in Bolgarija med 12 državami, kjer se je število smrti povečalo, pa so med drugim tudi Francija, Irska, Nemčija in Velika Britanija. Poročilo ETSC pa izpostavljajo Hrvaško, Slovenijo, Finsko, Grčijo, Luksemburg in Malto, kjer se je število smrti znižalo za okoli deset odstotkov ali več.

Lani je sicer v državah EU na milijon prebivalcev na cestah v povprečju umrlo 51 ljudi. Največ jih je umrlo v Latviji, Romuniji, Bolgariji, Litvi in na Poljskem, najmanj pa na Malti, Švedskem in na Norveškem ter v Veliki Britaniji. Slovenija se po številu smrti na milijon prebivalcev uvršča v evropsko povprečje.

Ceste poberejo prevelik davek

Število resno poškodovanih se je v 23 državah EU, ki ločijo med resnimi in lahkimi poškodbami, lani v primerjavi z letom 2013 celo povečalo, in sicer za tri odstotke. Resne poškodbe je imelo 203.500 ljudi.

Od leta 2001 so evropske države število smrti v povprečju zmanjšale za 53 odstotkov, v najboljšo skupino pa se poleg Slovenije na petem mestu uvrščajo še Španija, Portugalska, Litva, Latvija in Estonija. Na dnu lestvice so Poljska, Bolgarija, Malta in Romunija.