Statistika: lani 1,32 milijona letalskih potnikov

Letalski javni potniški promet se je v Sloveniji lani povečal za 3,3 odstotka.

Objavljeno
23. april 2015 14.20
Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana,Adria Airways,Airbus A-319,Ljubljana Slovenija 17.04.2014
A. S., gospodarstvo
A. S., gospodarstvo

Ljubljana − Prek treh slovenskih mednarodnih letališč je lani (v rednem in čarterskem javnem prometu) potovalo 1,32 milijona potnikov, 3,3 odstotka več kot leta 2013, so izračunali v slovenskem statističnem uradu.

Velika večina je potovala prek Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana, statistiki poročajo o skupaj 1,307 milijona potnikov, preostalih nekaj več kot deset tisoč pa prek Letališča Edvarda Rusjana Maribor in prek Letališča Portorož.

Aerodrom Ljubljana sicer že od začetka leta poroča o skupaj 1.338.619 potnikih na brniškem letališču: v številki so všteti tudi potniki v tako imenovanem splošnem letalstvu in državniški leti.

Po podatkih statističnega urada je 88 odstotkov vseh potnikov v javnem prometu na ljubljanskem letališču potovalo z rednimi leti, največ, skoraj petina, 19 odstotkov, na relacijah med Slovenijo in Nemčijo (in verjetno naprej po svetu, op. a.), 12 odstotkov pa med Slovenijo ter Združenim kraljestvom (kamor pogosteje kot Adria Airways letita Easyjet in Wizzair).

Največji porast števila potnikov v zadnjem letu, kar 44-odstoten, je bil na relacijah med Slovenijo ter Srbijo (kamor je začela leteti Air Serbia, kakor se po vstopu arabskega kapitala imenuje nekdanji Jat, op. a.). Največji upad, za desetino, pa je (zaradi ukrajinske krize, op. a.) na relacijah med Slovenijo in Rusijo. Na rednih letih je 58 odstotkov potnikov potovalo med Letališčem Jožeta Pučnika Ljubljana in letališči znotraj EU28.

Pri posebnih (čarterskih) letih, ki predstavljajo okrog 12 odstotkov vsega števila potnikov v javnem prometu, je največ potnikov ob tretjinski rasti potovalo na relacijah med Slovenijo in Grčijo (38 odstotkov) ter Turčijo (16 odstotkov). Največji upad med posebnimi (čarterskimi) leti je po državni statistiki na relacijah med Slovenijo in Izraelom, kjer je promet potnikov padel le na petino iz leta 2013.