Stavka energetike se začne v ponedeljek

Sindikat energetike zahteva od vlade kratkoročno strategijo energetike.

Objavljeno
01. april 2016 17.18
Daljnovodi v Ljubljani, 13. januarja 2014
Borut Tavčar
Borut Tavčar

Ljubljana − »Je komu znan dokument, v katerem bi pisalo, kaj se bo zgodilo v energetiki v 2017, kako bo organizirana? Od 2010 opozarjamo na tveganja, želimo dialog z vlado, na hodnikih pa srečujemo ljudi, ki govorijo nemško,« pravi Valter Vodopivec.

»Stavka je namenjena vladi in je v skladu z vsemi pravnimi akti. Govoričenje o nezakonitosti stavke in odškodninskih tožbah je zavajanje javnosti,« je v odgovor izjavam direktorjev energetskih družb, da je stavka nepotrebna in verjetno tudi nezakonita, povedal predsednik sidikata delavcev v energetiki (SDE) Branko Sevčnikar. Dodaja, da je to preusmeritev pozornosti z dejanskih problemov oziroma tajkunizacije slovenske energetike, ki jo dopušča vlada.

Stavka se bo začela v ponedeljek ob 8. uri zjutraj v obliki zborov delavcev. Sevčnikar je dejal, da se tudi strokovnjaki v pogovorih ena na ena strinjajo z zahtevami sindikata, žalosti pa ga, da se ne vključujejo v razpravo o teh zahtevah, ravno tako pogreša mnenje gospodarstva. Sindikat se namreč boji, da bi energetske družbe prišle v last tujcev, s čimer bi postala preskrba z elektriko manj kakovostna in predvsem dražja. V sindikatu opozarjajo, da konkurenčnost slovenskega gospodarstva temelji tudi na ceni energije, ki da trenutno dosega tretjino cene v Evropi. Kot je dodal prvi sindikalist, so vladi pripravljeni razkriti tudi imena, kdo sodeluje s kom.

Na demografski sklad

Sindikat bi energetske družbe prenesel na demografski sklad, s čimer bi zagotovili stabilno pokojninsko osnovo. Takšno ureditev pozna več držav v svetu. Sevčnikar je opozoril, da države pospešeno odkupujejo nekoč privatizirane infrastrukturne družbe. Vladi pa očita tudi to, da je dopustila, da se v teh dneh nad veliko zaposlenimi izvaja pritisk zaradi stavke. To bodo sicer prijavili inšpektoratu za delo.

»Vladi od napovedi stavke ni uspelo priti dlje od izjave za javnost. Pohitela pa je s širjenjem strahu med zaposlenimi v elektrogospodarstvu,« je poudaril član predsedstva SDE Valter Vodopivec in dodal, da aktualna vlada noče sprevideti, da je ključ rešitve dialog o tem, kdo je dolžan pripraviti kratkoročno strategijo energetike in jo dati v razpravo tudi zaposlenim. »Strokovnjaki v pogovorih z nami priznavajo, da so naše zahteve prave in utemeljene. To meče na vlado čudno sliko,« je dodal Vodopivec.

Energetske unije ne bo

Sevčnikar je opozoril, da so bile v pogodbah o posojilu EIB za Teš 6 določbe, ki so prepovedovale privatizacijo energetskih družb, zdaj teh določb ni več. Sevčnikar to povezuje s sprejemanjem nove strategije upravljanja državnega premoženja in tujimi svetovalci. »Vlada je edini pravi naslov, da to prepreči,« pravi Sevčnikar. Najbolj izpostavljeni so skupina HSE in trgovske družbe elektrodistribucij. »Če slovenske trgovce prevzamejo tuji trgovci z lastno proizvodnjo, lahko svojo elektriko nekaj časa dajejo tudi brezplačno. To pomeni konec slovenske proizvodnje,« je dodal Vodopivec.

Na vprašanje Dela, ali ni takšen eden od mogočih scenarijev evropske energetske unije, je Sevčnikar odgovoril, da energetska unija nima perspektive, to je le interes lobistov v Bruslju. »Pogovarjali smo se z avstrijskimi kolegi, tudi oni imajo enake težave,« je dodal Sevčnikar.