Teš 6 je čedalje manj nadomestni blok

Energetika: novi tragikomični zaplet je, da šestega bloka ne morejo zagnati brez še enega delujočega bloka, težavo menda odpravljajo.

Objavljeno
14. januar 2015 18.49
TEŠ 6, Termoelektrarna Šoštanj. Na sliki notranjost, generator in turbina. Šoštanj, 20,11,2014
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo
Ljubljana – Pri poznavalcih je novica, da potrebujejo za zagon novega bloka paro iz starejšega bloka, zbudila sum, da Teš 6 nima toplotne postaje, ki bi omogočala daljinsko ogrevanje Šaleške doline. V Tešu odgovarjajo, da nov blok ima tudi toplotno postajo.

V Termoelektrarni Šoštanj (Teš) in tudi v Holdingu Slovenske elektrarne so v opravičevanju nujnosti in koristnosti gradnje šestega bloka, ki bo stal skoraj 1,5 milijarde evrov, zatrjevali, da je Teš 6 nadomestni blok. Z začetkom njegovega obratovanja naj bi namreč ustavili bloka 4 in 5. »Trenutno je predvideno obratovanje bloka 5 po potrebi, torej ob izpadih ali zaustavitvah bloka 6 do vključno leta 2026. Obstaja pa možnost obratovanja bloka 4 namesto bloka 5 v enaki vlogi do maksimalno 17.500 delovnih ur, vendar Teš izjeme še ni pridobil, zato je trajna zaustavitev bloka 4 s 1. januarjem 2016 še vedno načrtovana. V primeru izjeme za blok 4, blok 5 ne bi obratoval. Za blok 4 ni predvidenih nobenih vlaganj, razen nujno potrebnih del, ki zagotavljajo varno in zanesljivo obratovanje, za blok 5 pa so predvidena vlaganja v naprave za zmanjšanje emisij dušikovih oksidov, saj bo moral blok po 1. januarju 2016 izpolnjevati strožje zahteve glede emisijskih vrednosti,« zdaj pravi direktor projekta Teš 6 Miha Pečovnik.

Vendar je zdaj obratovanje še enega bloka nujno za zagon Teša 6. »Za zagon bloka 6 je potrebna pomožna para, ki jo je mogoče dobiti ali iz bloka 4 ali bloka 5. Po trajni zaustavitvi omenjenih blokov imamo pripravljeno ustrezno rešitev,« zagotavlja Pečovnik. Matjaž Eberlinc, direktor Teša, pa je potrdil, da se pogovarjajo o različnih scenarijih, pa tudi, da ni sprejeta še nobena odločitev. Najbolj verjetno je, da bodo vzdrževali Teš 5 v »kondiciji« in ga pognali v trenutkih, ko bo Teš 6 v remontu ali bo njegova proizvodnja izpadla, zlasti če se to zgodi pozimi.

Novica, da v Tešu za zagon šestega bloka potrebujejo še en dodaten delujoč blok, je v stroki vzbudila sum, da gre za potrebe daljinskega ogrevanja. »Blok 6 ima vgrajeno toplotno postajo za preskrbo Šaleške doline s toplo vodo in daljinskim ogrevanjem,« je kratek Pečovnik.

Za prehodno obdobje oziroma izjemo iz direktive o industrijskih emisijah za Teš 4 je Teš zaprosil ministrstvo za okolje in prostor 12. decembra 2013. Soglasja, da bi lahko Teš 4 omejeno deloval do konca 2023, še niso dobili. »Namen predloga podaljšanega obratovanja bloka 4 je predvsem zagotavljanje zanesljivosti preskrbe z električno energijo ob izpadih ali zaustavitvah blokov 5 in 6, povečana fleksibilnost na trgu, in ne dodatno povečanje proizvodnje. Prednost obratovanja bloka 4 namesto bloka 5 do predvidene zaustavitve je v tem, da se na bloku 5 zaradi tega lahko zamakne del investicijskega vzdrževanja na leto po 2020, ko je pričakovano izboljšanje stanja celotne skupine HSE. Blok 4 lahko zaradi svoje dotrajanosti opravi še približno 10.000 obratovalnih ur,« pravi Pečovnik.

Za tako obratovanje vsaj dveh blokov še leta bo po mnenju stroke zmanjkalo lignita. »Glede na to, da bi v omenjenem scenariju obratoval blok 4 namesto bloka 5, tak obratovalni režim preskrbe z električno energijo ne zahteva večje količine premoga od predvidene,« odgovarja Pečovnik.

»Ideja je, da bo Teš 5 hladna rezerva, zato se je treba pogovoriti o cenah proizvedene elektrike in količinah premoga, o tem ali bo ta blok sploh lahko obratoval po 1. januarju 2016 in kakšne bodo emisije. Vgradnja naprav za čiščenje dušikovih oksidov ni upoštevana v stroških projekta Teš 6,« pa pravi generalni direktor HSE Blaž Košorok, ki ga je zelo neprijetno presenetila novica, da Teš 6 za zagon potrebuje paro drugega bloka. V Tešu 5 bi bilo treba, če želijo njegovo delovanje podaljšati do 2027, zamenjati tudi stator in generator, stroški pa ne bodo nizki.