V juliju 18 odstotkov več prihodov tujih turistov

Število turističnih prenočitev je bilo v prvih sedmih mesecih osem odstotkov višje kot v istem obdobju lani.

Objavljeno
25. september 2015 13.01
bsa/turizem
C. P., gospodarstvo
C. P., gospodarstvo

Ljubljana − V turističnih nastanitvenih objektih v Sloveniji smo v juliju imeli 1.530.000 prenočitev turistov oziroma 11 odstotkov več kot julija lani, v prvih sedmih mesecih pa več kot 5,6 milijona prenočitev turistov, kar je osemodstotno povečanje glede na lanskih sedem mesecev, so sporočili iz državnega statističnega urada (Surs).

V turističnih nastanitvenih objektih je bilo v juliju skoraj 517.000 prihodov turistov in skoraj 1.530.000 njihovih prenočitev, to je 17 odstotkov več prihodov in 11 odstotkov več prenočitev turistov kot v juliju lani. Število prihodov domačih turistov je bilo 14, število njihovih prenočitev pa osem odstotkov višje; število prihodov tujih turistov je bilo 18, število njihovih prenočitev pa 12 odstotkov višje.

Nemški turisti ustvarili četrtino več prenočitev

Tuji turisti so v Sloveniji v juliju ustvarili 68 odstotkov turističnih prenočitev. V juliju so med tujimi turisti ustvarili največ prenočitev pri nas Nizozemci (11 odstotkov), Nemci (10), Italijani (8), Avstrijci in Belgijci (po 7). Število prenočitev nemških turistov med tujimi turisti se je na letni ravni povečalo za četrtino, turisti iz Italije so ustvarili 14 odstotkov več prenočitev, iz Nizozemske pet in iz Avstrije tri odstotke več prenočitev kot v juliju lani.

Hoteli zasedeni dvetretjinsko, kampi polovično

V juliju je bilo turistom v različnih turističnih nastanitvenih objektih v Sloveniji skupaj na voljo več kot 40.000 razpoložljivih enot (sob, apartmajev, hiš, koč, bungalovov, parcel za kampiranje, privezov za plovila), v njih pa okoli 113.000 ležišč.

»V hotelih jim je bilo na voljo 36 odstotkov vseh turističnih ležišč (stalnih in pomožnih), v kampih 21, v zasebnih sobah, apartmajih in hišah pa devet odstotkov. Hotelske sobe in stalna ležišča v hotelih so bila v povprečju zasedena 66-odstotno, kampi pa 50-odstotno. V hotelih je bilo v juliju ustvarjenih skoraj 729.000 ali 48 odstotkov, v kampih pa skoraj 365.000 ali 24 odstotkov prenočitev turistov,« so zapisali državni statistiki.

V občini Ljubljana 16-odstotna rast turističnih prenočitev

Največ prenočitev turistov so v juliju zabeležile gorske (30 odstotkov ali več kot 452.000 prenočitev) in obmorske občine (26 odstotkov ali skoraj 402.000 prenočitev). Občina Ljubljana je imela 158.000 prenočitev ali deset odstotkov turističnih prenočitev. V gorskih občinah se je število turističnih prenočitev glede na lanski julij povečalo za 20, v obmorskih za šest, v občini Ljubljana pa za 16 odstotkov.

Domači in tuji turisti največkrat prenočili v občini Piran

Več kot polovica prenočitev turistov je bila ustvarjena v občinah Piran, Ljubljana, Bled, Brežice, Bohinj in Izola. Domači turisti so največkrat prenočili v občinah Piran in Brežice (26 odstotkov vseh prenočitev domačih turistov), tuji turisti pa v občinah Piran in Ljubljana (30 odstotkov vseh prenočitev tujih turistov).

V sedmih mesecih več kot 5,6 milijona prenočitev turistov

»V sedmih mesecih letos smo imeli 2,1 milijona prihodov vseh turistov, domačih in tujih, to je 12 odstotkov več kot v istem obdobju lani (prihodov domačih turistov je bilo deset odstotkov več, prihodov tujih pa 13 odstotkov več). Vsi skupaj so ustvarili skoraj 5.621.000 prenočitev ali osem odstotkov več kot v istem obdobju lani (domači šest, tuji devet odstotkov več)« so še zapisali v Sursu.