Zemljišč dovolj, investitorjev pa od nikoder

Že več kot pet let nihče izmed investitorjev ni zaprosil za gradbeno dovoljenje za gradnjo večjega stanovanjskega kompleksa.

Objavljeno
02. marec 2016 00.08
Kolizej - gradbena jama 01.marca 2016 [Kolizej,gradbene jame,gradbišča,Ljubljana]
Milka Bizovičar, Janez Petkovšek, Božena Križnik
Milka Bizovičar, Janez Petkovšek, Božena Križnik

Ljubljana – Kot ugotavljajo v analitski družbi KF Finance, kjer so podrobno raziskali ljubljanski nepremičninski trg s poudarkom na novogradnjah, že več kot pet let nihče izmed investitorjev ni zaprosil za gradbeno dovoljenje, na podlagi katerega bi zgradil večji stanovanjski kompleks. Nazadnje je upravna enota izdala dovoljenje za izgradnjo nepremičnine z uporabno stanovanjsko površino več kot 10.000 kvadratnih metrov v letu 2010. To pomeni, da tudi v bližnji prihodnosti ne bo večje ponudbe novogradenj na trgu.

Kot poudarjajo v KF Finance, so vse statistike na strani povpraševanja. V Ljubljani od leta 2008 vsako leto v povprečju živi 720 ljudi več, večja je zaposlenost, ob nižjih cenah stanovanj in zelo ugodnih stanovanjskih posojilih bi si Ljubljančani lažje kot v preteklosti privoščili tovrstne nakupe. Po izračunih bi si gospodinjstvo z dvema povprečnima plačama lahko privoščilo stanovanje v vrednosti 150.000 evrov – z nekaj prihranki in posojilom za 20-letno obdobje, za katerega bi odšteli 30 odstotkov plače na mesec.

Za povečavo kliknite na grafiko.

V eni od številnih vizij ljubljanske mestne oblasti iz leta 2014, povezane s stanovanjsko gradnjo v Ljubljani, je predvideno, da bi do leta 2020 zagotovili 1000 neprofitnih stanovanj, pri čemer se to ne sklada povsem s strategijo, da je treba zagotoviti 150 neprofitnih stanovanj na leto. Zato smo odgovorne na ljubljanskem stanovanjskem skladu vprašali, kako nameravajo to doseči. In dobili odgovor, da nam lahko posredujejo le podatke za projekte, »za katere lahko kolikor toliko določljivo ocenijo roke dokončanja in število stanovanjskih enot«. Priznali so, da bo za gradnjo stanovanj v novi soseski Španski borci najprej treba sprejeti spremembe in dopolnitve veljavnega OPPN, šele nato pa da bodo na tej lokaciji lahko zgradili do 100 stanovanj. In dodali, da je predvideno leto dokončanja konec leta 2018 (po vsej verjetnosti pa kasneje). Pohvalijo pa se lahko z eno manjšo gradnjo v teku – to je 30 stanovanj v soseski Dolgi most. Končana naj bi bila maja letos. V Zeleni jami zatem predvidevajo še en manjši projekt – gradnjo 25 stanovanj, ki naj bi jih zgradili v letu 2017. Predvidenih 56 stanovanj v soseski Polje IV pa naj bi zgradili do začetka leta 2018.

Od večjih in nekoliko oddaljenejših projektov sta v igri soseski Rakova jelša I in II. V prvi naj bi bilo do 125 stanovanj (končno število bo odvisno od upravičencev, ki jim bodo stanovanja namenjena), a so na stanovanjskem skladu pripomnili, da se »predviden rok dokončanja odmika v leto 2019«. V drugi pa načrtujejo 200 stanovanj, ki naj bi jih sezidali do konca leta 2018 ali v začetku leta 2019.

Za povečavo kliknite na grafiko.

Tudi če predvidimo, da bo MOL nekaj deset stanovanj vsako leto kupila tudi na prostem stanovanjskem trgu (tako rabljenih kot neprodanih novih ali tistih, ki bodo v gradnji), se zdi utopična napoved, ki jo je občina javno izrekla ob sprejemanju svojega dolgoročnega prostorskega načrta (OPN MOL) v letu 2010. Zapisala je, da bo Ljubljana z novo urbanistično zasnovo doživela temeljito preobrazbo. Če bodo veliki investitorji izpeljali vse zastavljene načrte, bo postala mesto stolpnic ter visokih stanovanjskih, poslovnih in trgovskih objektov. V dvajsetih letih naj bi zgradili 40.000 novih stanovanj, kar pomeni, da bi leta 2030 v mestu živelo že več kot 400.000 ljudi.

Za povečavo kliknite na grafiko.

Eden od potencialnih investitorjev je tudi Zavarovalnica Triglav, ki ima zemljišče za gradnjo z izdelanimi projekti ob Šmartinki (medtem ko je podobno zemljišče na robu BTC prodala Ikei). »Ocenjujemo, da je čas primeren za razvoj projekta soseske Šmartinka, vendar bo treba obstoječi projekt ustrezno redefinirati glede na trenutno povpraševanje na trgu. Tega se nameravamo aktivno lotiti,« so razkrili v Triglavu.


Za povečavo kliknite na grafiko.