Babi, mi lahko napišeš še en življenjepis?

Kadroviki vsakemu življenjepisu namenijo do 13 sekund pozornosti. Iskalcem zaposlitve jih pišejo celo stari starši.

Objavljeno
21. julij 2016 17.40
Mojca Finc
Mojca Finc

»Ko kadrovik prejme 312 vlog za delovno mesto, se v prvi selekcijski fazi z vsako ukvarja približno sedem do 13 sekund,« je razkril Radovan Kragelj, direktor Kragelj & Kragelj kadrovskega in kariernega centra. Najbolj pritegnejo pozornost tiste z osebno noto, ki niso napisane po utečenem vzorcu. Kandidatom prošnje pišejo celo stari starši, na pogovoru pa se kdaj pojavi tudi kakšna mama.

Kadroviki prepoznavajo posamezne vzorce pisanja življenjepisov, ki se pojavljajo na zaposlitvenih portalih, v zaposlitvenih priročnikih ali celo urejevalnikih besedil.

»A s tem vprašanjem se ne ukvarjamo prav veliko. Bistveno bolj pomembno je, koliko so informacije v takšnem življenjepisu resnične in v kolikšni meri odslikavajo dejanske kompetence kandidata,« je opozoril Radovan Kragelj in dodal, da slednje preverijo v nadaljnjih fazah selekcije.

Kandidata, denimo, pokličejo in ga povprašajo o konkretnih situacijah v zadnjih treh mesecih, v katerih so izstopale njegove lastnosti in sposobnosti, ki jih navaja v življenjepisu. Zanima jih problem, s katerim se je ukvarjal in kako ga je rešil. Tistemu, ki pritegne pozornost pri centru Kragelj & Kragelj, pošljejo tudi obsežen vprašalnik, v katerem na praktičnih primerih izpostavi svoje dosedanje izkušnje, kompetence, prednosti, pomanjkljivosti, uspehe ...

»Iz teh informacij hitro vidimo razkorak med navedbami v življenjepisu in težo predstavljenih argumentov,« je razkril Kragelj. To ujemanje razberejo tudi v uvodnih minutah selekcijskega razgovora.

Kazalnik motivacije

Pozornost kadrovikov najbolj pritegnejo življenjepisi, ki kažejo avtorjevo osebno noto. »To, da je kandidat vložil nekaj osebnega angažmaja tudi v strukturo in sestavo življenjepisa, nam nekaj pove tudi o njegovi stopnji motivacije za delovno mesto,« je dejal Kragelj.

Prednost imajo vloge s konkretno opisanimi lastnostmi, kompetencami in dosežki kandidata: »Če zna kandidat navedene kompetence jasno argumentirati s številkami, uvedenimi izboljšavami, preseženimi plani in podobno, potem njegov CV skoraj zagotovo uvrstimo v ožji izborni krog.«

Če v življenjepisu predlaga, kako bi s svojimi znanji in izkušnjami prispeval k uspešnosti ali rešitvi konkretnega problema, s katerim se srečuje potencialni delodajalec, je pridobil dodatno pozornost, saj je s tem pokazal, da se je poglobil v položaj delodajalca in razmišljal o možnem prispevku in rešitvah.

»Kandidat, ki zna suvereno predstaviti in argumentirati svoje bistvene prednosti in potenciale, prepričljivo omiliti svoje morebitne pomanjkljivosti, konkretno odgovoriti na vprašanja ter jasno opredeliti in utemeljiti, zakaj bi bil za delodajalca najprimernejši, je zmagovalec,« je poudaril kadrovski strokovnjak.

Avtorja izdajo poudarki v življenjepisu

Kragelj pri svojem delu opaža porast življenjepisov, ki jih kandidatom pišejo stari starši. »V njih pogosto izpostavljajo vrednote, ki so bile visoko cenjene v njihovi generaciji – pridnost, delavnost, poštenost,« je naštel. Nekateri pridejo na razgovor kar s starši, ki želijo celo odgovarjati namesto njih.

»Pred dobrim letom je mama tako pripeljala svojega sina, ki se je prijavil na delovno mesto vodje oddelka. Vprašanje, kako bo nekdo, ki mu je mama predstavnik za stike z javnostjo, lahko vodil deset ljudi, najbrž ne potrebuje odgovora,« je opozoril, da si s takšnimi potezami kandidati žagajo vejo.

Tovrstni iskalci zaposlitve izkazujejo šibko stopnjo samoiniciativnosti, samostojnosti, odločnosti, odgovornosti in zmožnosti uveljavljanja, po 25-letnih izkušnjah na kadrovskem področju ugotavlja Kragelj.

Posvetujte se, a to naj bo vse

Barbara Gogala iz službe za zaposlovanje pri zavodu za zaposlovanje pravi, da je dobrodošlo, če se kandidat posvetuje s starši, jih povpraša, katere lastnosti vidijo kot njegovo prednost, jih prosi za pridobivanje informacij o delodajalcu: »Nikakor pa naj starši ne iščejo zaposlitve namesto kandidata. Če oni kličejo delodajalca v imenu svojega otroka – odrasle osebe – delodajalcu sporočajo, da kandidat ni sposoben osnovne komunikacije in reševanja najpreprostejših problemov,« se je strinjala s Kragljem.

Opozorila je še, naj življenjepise – če se odločijo za Europass CV – prilagodijo svojim željam: »Struktura naj jih ne omejuje, rubrike lahko uporabijo ali izbrišejo.«