Družina, posel, družbena odgovornost z roko v roki

Miha Culiberg: Otroci pri nas lahko spoznajo stvari, ki smo se jih mi kot otroci še naučili doma.

Objavljeno
27. januar 2017 22.17
Milka Bizovičar
Milka Bizovičar

Otroci ponavadi ne vedo, kaj bi bili po poklicu; želijo si postati tisto, kar sta oči in mami. Miha Culiberg jih ima štiri, zato je ideja, ki sta jo oblikovala z ženo Jasno, logična. Skupaj s poslovnimi partnerji sta pred dvema letoma ustvarila Minicity, kreativno mesto poklicev, kjer otroci med tretjim in 11. letom starosti lahko spoznavajo in preizkušajo približno 60 poklicev na tisoč kvadratnih metrov površine v ljubljanskem BTC.

Preden se je lotil uresničitve podjetniške ideje – ki sicer izhaja iz Beograda, s poslovnimi partnerji pa so jo odkupili in nadgradili –, je delal v več velikih družbah, a kot pravniku mu ni uspelo doseči položajev v bolj poslovnem svetu. Ko bi za podjetje iz tujine moral na delovno mesto v Srbijo, sta se z ženo odločila, da je to priložnost za lasten posel.

Dopoldne šolske skupine, popoldne individualni obiskovalci

»Povezujemo se s podjetji, ki omogočajo predstavitev poklicev, ki poteka pod vodstvom naših usposobljenih animatorjev,« je opisal Culiberg.

Otroci – v dopoldanskem času so to predvsem šolske skupine iz vse Slovenije, popoldne pa individualni obiskovalci v spremstvu staršev – z mentorji obiskujejo prostor za prostorom in tako poskusijo pleskati, spoznajo delo frizerke, bančnega uslužbenca, peka, blagajničarke, zobozdravnika, zidarja ...

Pripomočki, od tekočega traka in POS-terminala v trgovini naprej, delujejo, »otroci tu spoznajo stvari, ki smo se jih mi kot otroci naučili doma. Spoznajo denimo poklic vodovodarja, delajo poskuse z vodo, dobijo informacije o vodovodu, o tem, kako voda priteče v pipo,« je dejal direktor Minicityja in poudaril, da tovrstnih izkušenj, posebej v mestih, zdaj pogosto ne morejo več dobiti.

»V program, ki je usklajen s šolskimi kurikuli, da se pri nas otroci naučijo stvari, ki se jih v šoli ne, poskušamo uvesti tudi bolj specifična znanja, ki še včeraj niso bila tako zelo pomembna,« je dejal sogovornik in izpostavil javno nastopanje ter poslovodenje.

Desetletnica - županja mini mesta

»V povprečju vsak dan dela deset animatorjev, skupaj jih imamo 37, večinoma študentov višjih letnikov pedagoške fakultete, fakultete za šport ... Tisti, ki se posebej izkažejo, jih poskušamo tudi zaposliti, v podjetju zdaj dela osem ljudi,« je opisal Culiberg in dodal, da z ženo vključujeta tudi svoje otroke. Za zdaj predvsem desetletno hčer - županjo mini cityja -, ki na primer v svoji vlogi gostom predstavlja ponudbo in se s tem uči nastopanja.

Načrti? Poti za širitev v tujino so že napeljane, predvsem pa hočejo storitev, seveda omejeno, ponuditi tudi na terenu. »V dveh letih bi radi postali prva izbira pri ponudbi varstvene animacije – iz katere se otroci vrnejo z novim znanjem,« je razkril sogovornik.