»Eksote« bolj opazijo

Inženirka elektrotehnike Maja Andonovska je vso poklicno pot ena redkih žensk v moški družbi. 

Objavljeno
16. avgust 2017 19.15
Mojca Finc
Mojca Finc
Inženirka elektrotehnike Maja Andonovska je bila vso poklicno pot ena redkih žensk v moški družbi. Najprej v srednji (tehnični) šoli, pozneje na fakulteti, zdaj v službi. »Super je, če si ženska v moškem svetu, saj veljaš za izjemo in zato te bolj spoštujejo. Hkrati pa se moraš malo bolj potruditi, če hočeš izstopati. Vse skupaj je izziv, a izziv, ki se splača,« je povedala 28-letnica.

Sogovornico, ki prihaja iz Makedonije, v Sloveniji pa prebiva desetletje, je že v otroštvu vleklo v tehnične vode. »Vsakič, ko sem dobila kakšno uro, me je zanimalo, kako deluje od znotraj. Razstavila sem jo, nikoli pa je nisem znala več sestaviti nazaj,« se je spominjala Maja. Ko se je po končani osnovni šoli odločala, kam se bo poklicno usmerila, je bilo tehnično področje zanjo logična izbira. Ni je zmotilo, da so se vse njene sošolke in prijateljice odločale za bolj »ženske« poklice, sledila je svojim ciljem.

'A razumemo?' pogosto namenjeno njej


»Med študijem so bila dekleta na fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani prej izjema kot pravilo. Sprva sem bila edina v letniku, pozneje sem dobila še eno sošolko. Skratka, ženske smo predstavljale eksotiko. Vendar v tem ne vidim ničesar slabega, ravno obratno, imam samo pozitivne izkušnje. Kadarkoli sem karkoli potrebovala, so mi sošolci vedno pomagali. Morda se bo slišalo stereotipno, a ženske imamo lepše zapiske, zato se vsi radi družijo s tabo,« je razmišljala.

Opazila pa je, da so profesorji med podajanjem nove snovi kdaj ocenili, da študentke manj razumejo kot študenti. »Med pojasnjevanjem v predavalnici te profesor kdaj ogovori: 'A razumemo? Če kaj ni jasno, kar povejte.' Edina ženska si v prostoru in hitro spoznaš, da naslavlja tebe. Vendar to niso bile pogoste situacije,« je opisovala.

Še vedno prejme začuden pogled, ko komu odgovori na vprašanje, kaj je po poklicu. »'Kako pa to? Saj to ni za ženske', mi rečejo. Ampak tak je ponavadi odziv starejših ali tistih, ki prihajajo iz zelo tradicionalnih okolij. Zdi se mi, da se mladi ne obremenjujejo s tem, kateri poklic sodi v kategorijo ženskih ali moških,« je razkrila.

Bolj se moramo dokazovati

Kakšen je njen pogled na stereotip, ko govorimo o ženski v moškem poklicu? »Pogosto nas podcenjujejo. Menim, da se moramo ženske v moškem svetu dvakrat bolj dokazovati kot moški. Če je moški dober kader, je to super. Če je ženska izjemna, je šele takrat dobra. Zdi pa se mi, da se stvari premikajo naprej, morda bomo čez kakšno desetletje enakopravni. Res je tudi, da če si kakovosten delavec, se to vidi v tvojih sposobnostih in življenjepisu – neodvisno od spola. A kljub vsemu menim, da imajo fantje še vedno prednost pred dekleti,« je odgovorila. Plus za dekleta v moških poklicih vidi v maloštevilnosti: »Prav zato hitro 'zagrabijo' za nas.«

Kakšni pa so bili odzivi delodajalcev, ko je iskala službo? »V nekaterih podjetjih je bil spol prednost, saj nas je v elektrotehniki malo in nekateri si prizadevajo, da bi imeli, denimo, eno inženirko na 30 inženirjev. Spet v drugih pa je spol ovira. Saj vemo: ko zanosi, je zaradi porodniške odsotnosti ni v službi eno leto. Niso vsi delodajalci ravno navdušeni nad tem,« je opozorila in dodala, da je zaradi svojega poklica, ki je iskan na trgu dela, lahko izbirala, kje se bo zaposlila.

Natančnejše od fantov

Zdaj je zaposlena pri Celtri kot QA-inženirka. V ekipi, v kateri dela, je četrtina žensk. »Pred kratkim sem začela delati v tem podjetju, zelo dobro so me sprejeli. Znašla sem se v povsem novem okolju, delam stvari, ki jih prej nisem. Pomagajo mi, pripravljeni so odgovarjati na moja vprašanja, zelo so potrpežljivi, veliko razumevanja so pokazali, pozitivno sem presenečena,« je zadovoljno naštevala Maja, ki je skozi leta delovanja v elektrotehniki opazila, da dekleta hitreje opazijo nepravilnosti kot fantje, pa tudi natančnejše so.

Dekletom, ki jih vleče v tehnični svet, v katerem prevladujejo moški, svetuje, naj, če jih področje zanima, ne odnehajo, saj se jim bo odločitev obrestovala. »Vsaka ženska na tehničnem področju bo naredila večji vtis kot moški, saj bo že v začetku bolj opažena. Morda je fantom po tej plati, zaradi številčnosti, težje izstopati. Res pa je, da bo ženska morala dvakrat več delati kot njen kolega, da bo dosegla enako kot on,« je predstavila svoj pogled.