Evropski teden varnosti in zdravja pri delu za vzdržno delovno življenje

Do petka v evropskem tednu glavna tema Zdrava delovna mesta za vse generacije.

Objavljeno
23. oktober 2017 19.35
Silva Čeh
Silva Čeh

Ljubljana - Evropski teden varnosti in zdravja pri delu, ki se je začel danes in bo potekal do petka, se letos osredotoča na temo Zdrava delovna mesta za vse generacije. Cilj kampanje je pomagati delodajalcem reševati težave, povezane s staranjem zaposlenih ter ozaveščati o pomenu vzdržnega delovnega življenja, poudarjajo na Zbnornici varnosti in zdrvaja pri delu.

Kajti, kot izpotstavljajo na zbronici, "upravljanje varnosti in zdravja na delovnem mestu z vidika staranja delovne sile ne izboljša samo zdravja in vsakdanjega življenja posameznih delavcev, temveč lahko izboljša tudi produktivnost in stroškovno učinkovitost organizacije", poroča STA.

Seveda si tudi Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu prizadeva za varnejša, bolj zdrava in produktivnejša delovna mesta v Evropi. Poudarjajo pa tudi, da so demografske spremembe v strategiji Evropa 2020 opredeljene kot eden od glavnih izzivov za Evropo, zato si je treba seveda prizadevati, da bodo imeli delavci varne in zdrave pogoje skozi celotno delovno obdobje, kar je pomembno, saj jih je vedno več, ki v starosti od 55 do 64 predstavljajo delovno silo; po pričakovanjih naj bi v številnih evropskih državah do leta 2030 predstavljali skoraj tretjino delovne sile, povzema STA.

Tudi zato je toliko bolj pomembno, da"kadrovske politike podpirajo upravljanje varnosti in zdravja pri delu za vse starostne skupine, pri čemer je treba upoštevati značilnosti, potrebe in interese vseh zaposlenih."

Seveda je pri delu izjemno pomembno "preprečevanje nezgod in poklicnih bolezni. Na zdravje ljudi v poznejšem obdobju življenja vplivajo delovni pogoji v zgodnejših letih. Bistven je celostni pristop k upravljanju varnosti in zdravja pri delu, pri katerem se upoštevajo vsi dejavniki, ki bi lahko vplivali na varnost in zdravje."

Pri zagotavljanju dobrega upravljanja tveganj, zlasti psihosocialnih, imajo lahko pomembno vlogo kadrovske politike. Glede na staranje delovne sile imajo vse večji pomen tudi rehabilitacija in politike vračanja na delo po bolezni. Kot dober primer celostnega pristopa k upravljanju varnosti in zdravja pri delu agencija izpostavlja koncept delovne sposobnosti.