Karierno vprašanje: Kakšno pomoč lahko pričakujem od znanca, zaposlenega v podjetju, kjer želim delati?

Tjaša Snoj, Adecco: »Mreženje je vsekakor najučinkovitejši način iskanja zaposlitve, je pa utopično misliti, da nam bo služba padla z neba, ne glede na to, koga poznamo.«

Objavljeno
22. oktober 2015 18.05
Tjaša Snoj, Adecco
Tjaša Snoj, Adecco

Pred kratkim sem se na informativnem razgovoru srečala s kandidatko, ki je že nekaj časa brez službe, in se je name obrnila za nasvet glede iskanja zaposlitve. Prepričana je bila, da je nemogoče dobiti službo, če ne poznaš pravih ljudi. Na splošno se veliko govori o tem, da je službo mogoče dobiti le po vezah in poznanstvih ter da podjetja kadrujejo le na podlagi priporočil. Pa je res tako?

Dejstvo je, da poznanstva ne škodijo. So pa v resnici minili časi, ko je marsikatero podjetje lahko preneslo nekaj več zaposlenih, četudi ne povsem primernih za določena delovna mesta. Časi se spreminjajo, dinamične razmere na trgu zahtevajo od podjetij hitro odzivnost in prilagodljivost, kader v podjetju pa se mora biti sposoben odzivati hitro spreminjajočemu se ekonomskemu okolju.

Vedno več podjetij zaradi optimizacije krči število zaposlenih, kar pomeni, da morajo biti ti sposobni prevzeti več različnih nalog, se povezovati z raznimi področji v podjetju ter iti v korak s trenutnimi trendi. Torej so za podjetja zanimivi kandidati, ki so kompetentni, visoko usposobljeni in sposobni slediti spremembam v poslovnem okolju. To se kaže tudi v kadrovanju, saj so si delodajalci pripravljeni vzeti več časa, energije ter vložiti tudi več denarja v izbor pravega kadra. Uspešna podjetja želijo zaposlene, ki ustrezajo po znanju, kompetencah in osebnostnih lastnostih, manj pomembno pa je, koga poznajo.

Vedno več se govori o pomenu mreženja na vseh področjih v življenju. Ima pa ta pojem, kadar govorimo o iskanju zaposlitve, pogosto negativno konotacijo, saj ga ljudje večkrat povezujejo ravno z »vezami in poznanstvi«, ki nam dajejo »nepošteno« prednost pred drugimi kandidati pri iskanju zaposlitve.

A v resnici ves čas mrežimo vsi, ko navezujemo nove stike in sklepamo poznanstva. Tudi v Adeccu poudarjamo pomen mreženja, saj tako lahko izveste za več zaposlitvenih priložnosti, tudi za tiste, ki niso uradno objavljene. Mreženje je vsekakor najučinkovitejši način iskanja zaposlitve, je pa utopično misliti, da nam bo služba padla z neba, ne glede na to, koga poznamo. Mreženje in uporaba zvez nam lahko pomagata predvsem pri pridobivanju koristnih informacij o delovnih mestih pa tudi o področjih dela oziroma podjetjih, ki nas zanimajo, ni pa preveč verjetno, da nam bo kdo našel službo.

Vam pa dobro priporočilo znanca vsekakor lahko koristi pri potencialnem delodajalcu ali ga vsaj opozori na vas kot na kandidata za določeno delovno mesto. Vendar so ljudje pri tem zelo previdni, kajti če zastavite dobro besedo za nekoga, ki na koncu ne bo upravičil pričakovanj, tudi vi ne boste videti ravno najbolj kredibilni. Zato se ljudje na splošno nočejo preveč izpostavljati na tak način.

Večkrat slišim komentarje kandidatov, da so izpolnjevali vse razpisne pogoje, a jih podjetje ni povabilo na razgovor, ter da so zagotovo imeli že svojega kandidata, ki so ga dobili »po vezah«. Izpolnjevanje razpisnih pogojev je nujen, ne pa tudi zadosten pogoj za vabilo na razgovor, saj je v ozadju vsakega razpisa še precej nenapisanih dejstev, ki jih pozna le delodajalec in v skladu s tem tudi opravi selekcijski postopek. Za večino uspešnih, perspektivnih podjetij je poglavitno, da kandidat ustreza po znanju in kompetencah ter da se dobro vključi v njihovo okolje.

Iskanje zaposlitve je torej najbolj odvisno od nas samih, od naših znanj, kompetenc, od naše angažiranosti in dobre predstavitve ter od aktivnosti in energije. Če bomo čakali, da nam bodo razna poznanstva kar tako priskrbela službo, bo pot do nje še zelo dolga. Tako da se raje kot na »veze« zanesite nase in poskrbite, da boste v selekcijskem izboru najbolj optimalen kandidat.