Kako preživeti nočni »šiht« in ostati čil

Že v službi je treba pomisliti na to, kako boš dopoldne poskusil nadomestiti nočni spanec.

Objavljeno
10. avgust 2017 13.33
Božena Križnik
Božena Križnik
V Steklarni Hrastnik delajo v štirih izmenah, saj je narava dela taka, da se delovni proces ne sme nikoli ustaviti. Steklopihaška oprema, stroji in tekoči trak ne poznajo počitka, niti sobot, nedelj in praznikov. Silvestrska noč? Delovna. V delovnem tednu zaposleni dela na primer dva dni zjutraj, dva dni popoldne, en dan ponoči, nato ima dva dneva prosta. V tak ritem je zajetih več kot 100 ljudi. Nočna izmena na primer traja od 10. ure zvečer do 6. ure zjutraj. O tem, kako preživeti »nočni šiht« in ostati kolikor toliko čil in zdrav, smo se pogovarjali s Stanko Stritar, tamkajšnjo vodjo izmene v enoti Special.

»Zagotovo je nočna izmena najtežja,« priznava sogovornica. »Delavke in delavci so si ustvarili vsak svojo rutino. Večina jih takoj, ko pridejo zjutraj domov, skoči pod prho in nato v posteljo. Tudi uro, uro in pol lahko traja, preden zaspiš, saj spanje po prečuti noči ni del naravnega bioritma. In potem po štirih, petih urah misliš, da si se regeneriral. Pa ni tako. Neprespane noči ni mogoče tako preprosto nadomestiti.«

Ne pij kave ob štirih

Zato so zaposleni posebej z zanimanjem prisluhnili strokovnjaku, ki jim je predaval o tem, kako se spopasti s težavami dela v nočni izmeni. »Najprej sploh nismo vedeli, da kaj delamo narobe ali da bi morali delati drugače. Zdravniki so nam nato odprli oči, nas poučili, da se je treba na spanje vnaprej pripraviti. Že v službi je treba misliti na to. Recimo: ne smeš piti kave ob štirih zjutraj, če boš šel čez dobri dve uri spat, ne smeš jesti težkih nočnih obrokov. Ko prideš domov, pa je koristno, če poješ lahek zajtrk, ker lačen pač ne moreš zaspati. O tem prej sploh nismo razmišljali. Utrujeni smo se samo ulegli. Zdaj vemo tudi, da je spalnica, kolikor je mogoče, v temi, da potegneš rolete, zagrneš okna, ne pa, na primer, da poskušaš zaspati ob televiziji, lučkah, svetlobi. In seveda, spanec pride, če ni hrupa. Družinski člani, ki so že pokonci, morajo biti toliko uvidevni, da ne ropotajo, da se nam prilagodijo.«

Pa ponoči, kdaj običajno nastopi kriza, kdaj postanejo veke težke, oči manj pozorne in roke počasnejše? Okoli dveh, treh začne počasi koncentracija padati, pove Stritarjeva. Takrat vsekakor pomagajo prava kava, osvežilna pijača, kak odmor, par besed s sodelavcem, da se zdramiš.

Podaljšanje cikla

V Steklarni so ugotovili tudi, da pogosto menjavanje ritma, zgolj po dva dni v eni izmeni, ni najbolj ugodno za počutje zaposlenih. Človek si misli: eno noč ali dve zapored bom že zdržal, morda celo brez dopoldanskega počitka. Pa ni tako, tudi dan ali dva je treba jemati resno in si vzeti vsaj nekaj ur za regeneracijo. Zato bi bilo bolje, če bi izmene podaljšali na več dni in dodali kak dan odmora, so sklenili. Vodstvo Steklarne je takim zamislim prisluhnilo in že načrtuje organizacijske spremembe, ki bi omogočile drugačen delovni urnik. Bolj dolgoročno, doda sogovornica, razmišljajo o tem, da bi v čim večji meri odpravili nočno delo, da bi proizvodnjo čim bolj avtomatizirali.

Dobrodošla sprememba v načinu dela, ki sicer ne zadeva neposredno ali samo nočnega dela, je menjava delovnih mest. Prispeva k zdravju zaposlenih, saj zmanjšuje možnosti za obolenja, ki jih prinašajo enolično delo za trakom in stalno isti gibi. Delavci za trakom se vsak dan zamenjajo, selijo se po delovnih mestih, delo ni več monotono, gibi so vsak dan različni, »vsak dan pregleduješ druge steklenice, drugačne teže, oblike«. Čeprav so delavci na začetku negodovali, ker je bilo to nekaj novega, v bistvu so morali naenkrat obvladati več delovnih mest, so hitro dojeli, da je to v njihovo korist.