Karierno vprašanje: Imam idejo, naj ustanovim podjetje?

Borut Borštnik, Zavod Mladi podjetnik, odgovarja: »Najprej je treba preveriti idejo na trgu.«

Objavljeno
02. oktober 2015 10.07
Posodobljeno
05. oktober 2015 12.00
Tabla
Barbara Pavlin, gospodarstvo
Barbara Pavlin, gospodarstvo

»Prvi korak, ko se porodi ideja, ni odprtje podjetja, pač pa preverjanje ideje na trgu. Ali moja ideja komu pomaga? Ali rešuje problem? Ali bi bil kdo za mojo idejo pripravljen plačati? To so ključne predpostavke, ki jih je treba potrditi, preden se odločimo za investicijo v razvoj produkta in kasneje odpiranje podjetja. To pride na vrsto ob prvih večjih vložkih oziroma takrat, ko je treba poskrbeti za legalnost izvajanja naše ideje.

Ustanovitev podjetja za študente dandanes ni več tako enostavna kot nekoč. Ne govorim o birokraciji, pač pa o stroških. Včasih je obstajala možnost ustanovitve študentskega s. p., ki je dijakom in študentom omogočal plačevanje nižjih prispevkov za začetne korake. To že nekaj let ni več mogoče. Prispevki, ki jih plačuje samostojni podjetnik (s. p.), minimalno nanesejo okoli 230 evrov na mesec za prvo leto, kasneje so višji. Slaba stran tega, da ni več možnosti ustanovitve »študentskega s. p.«, je tudi to, da so se s tem izgubile študentske oziroma dijaške ugodnosti.

Če pa govorimo o podjetju v obliki družbe z omejeno odgovornostjo (d. o. o.), je možnosti več. Če je študent oziroma dijak samo lastnik, prispevkov ni. Če je tudi poslovodja, ti znašajo več kot 350 evrov na mesec. Vendar je za ustanovitev d. o. o. treba zbrati 7500 evrov osnovnega kapitala, kar je za študente kar velik zalogaj.

Najboljša rešitev v tem primeru, če se hočemo rešiti stroškov s prispevki, je, da podjetje (popoldanski s. p.) odprejo starši, bratje, sestre ..., ki so polno zaposleni, in se tako plačujejo minimalni prispevki, ki so 65 evrov na mesec,« pravi Borut Borštnik.


Enostavni postopek je brezplačen

Enostavni postopek ustanovitve podjetja, ki vključuje enoosebno družbo z omejeno odgovornostjo in samostojnega podjetnika, je brezplačen in se lahko opravi na eni od točk VEM ali spletnem portalu eVEM, za kar pa potrebujemo digitalno potrdilo. Za bolj zapleteno pravnoorganizacijsko obliko podjetja, ki vključuje več oseb, pa je potreben obisk pri notarju.

Pred ustanovitvijo podjetja je treba razmisliti, kakšna bo njegova statusna oblika, kar vpliva na odgovornost podjetnika do poslovnih obveznosti, način vodenja poslovnih dokumentov, plačevanje davkov in prispevkov ter način izplačevanja dobička. Najpogostejši statusni obliki sta s. p. in d. o. o. Razmisliti je treba tudi o nazivu podjetja, dejavnosti, sedežu in poslovnem naslovu. Potrebovali boste tudi osebni dokument in davčno številko. Več informacij o postopku najdete na spletni strani portala za podjetnike evem.gov.si.