Lani izplačanih 82,6 milijona evrov poklicnih pokojnin

Letos bo pogoje izpolnilo 970 članov, za 50 bi sredstva šla tudi iz solidarnostne rezerve.

Objavljeno
25. februar 2017 23.07
Silva Čeh
Silva Čeh
Zaposleni, ki opravljajo posebno težka in zdravju škodljiva dela, so v Sloveniji v poklicno pokojninsko zavarovanje vključeni od leta 2001, od sredine leta 2013 te pokojnine izplačuje Kapitalska družba (Kad). Kad je torej upravljavec Sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja (sklad SODPZ), od leta 2013 se število poklicnih upokojitev pospešeno povečuje in kakor napovedujejo, »se tudi v prihodnje pričakuje, da bo število poklicnih upokojitev naraščalo«.

Številke o povprečnih višinah poklicnih pokojnin se po navedbah različnih institucij nekoliko razlikujejo, a pri Kadu navajajo, da je znašala povprečna poklicna pokojnina, izplačana letos januarja, 1760 evrov, skupaj pa so izplačali 236 poklicnih pokojnin. Kot poudarjajo, je višina poklicne pokojnine odvisna »od zbranih sredstev na osebnem računu zavarovanca-člana in obdobja, ko to pokojnino prejema«. Lani se je, tako Kad, za enkratno izplačilo oziroma prenos teh sredstev odločilo 3452 zavarovancev (na GZS navajajo podatek 3531), a je bila večina teh zavarovancev ministrstva za obrambo, namreč 3011; vsem skupaj so izplačali lani 82,6 milijona evrov.

Presežki in primanjkljaji zaradi različnih plač

Pogoji za enkratno izplačilo sredstev iz sklada SODPZ so se zaostrili. Vsekakor od letos naprej denarja ni mogoče dvigniti, če je zbranih več kot 5000 evrov. Toda, kot ugotavljajo na Kadu, kljub številnim spremembam zakonskih določil, ki urejajo poklicno zavarovanje, se na ravni posameznih zavarovancev-članov še vedno generirajo presežki ali primanjkljaji. Prispevki za poklicno zavarovanje se namreč obračunavajo po enaki prispevni stopnji za vse zavarovance od osnove, ki pa je različna za vsakega zavarovanca-člana.

Seveda naj bi solidarnostne rezerve, ki jih uvaja Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2B), za ta nesorazmerja predstavljale korektiv. Aktuar Kapitalske družbe je pripravil projekcije poslovanja SODPZ, upoštevajoč novosti, ki jih prinaša zakon ZPIZ-2B, te projekcije so bile predstavljene tudi predstavnikom odbora SODPZ in bile razkrite vse predpostavke in omejitve, na katerih temeljijo te projekcije.

Na Kadu pravijo, da je »iz teh projekcij razvidno, da bi imelo prihodnje leto približno 50 zavarovancev-članov od 970, za katere je ocenjeno, da bi takrat lahko izpolnili pogoje za poklicno upokojitev, primanjkljaj na osebnih računih, ki bi se pokrival iz solidarnostnih rezerv. Ostali zavarovanci bi na svojih osebnih računih imeli ustrezen znesek ali pa celo presežek«.

Sicer pa je pokojninski sklad SODPZ kar solidna malha, čista vrednost sredstev je 30. decembra lani znašala dobrih 651 milijonov evrov, na mesečni ravni pa je tako imenovana konvertirana premija dosegla 4,5 milijona evrov, kar tudi predstavlja lanska vplačila po prispevni stopnji 9,25 odstotka.